Կոնվերս Բանկը սկսել է ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման նոր ծրագիր
Հայաստանում էներգաարդյունավետ բնակշինարարության խթանման նպատակով Կոնվերս Բանկը սկսել է ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման նոր ծրագիր: Կոնվերս Բանկ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ վարկավորման Ծրագիրն իրականացվում է Ազգային հիփոթեքային ընկերության հետ Կոնվերս Բանկի համագործակցության շրջանակներում:
«ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման 4 փուլի շրջանակներում վարկավորումը հնարավորություն է ընձեռում բարելավել բնակարանային պայմանները, տան կառուցապատման կամ վերանորոգման ժամանակ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով լավագույնս ջերմամեկուսացնել բնակարանը, անցնել էներգախնայողության, ինչպես նաև ձեռք բերել էներգաարդյունավետության դաս ունեցող (A+ -ից բարձր) կենցաղային տեխնիկա »,- աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ասել են Բանկում՝ հավելելով, որ հատկապես հեռավոր բնակավայրերի բնակիչների համար վարկավորման մատչելի պայմանների ստեղծումը , ինչպես նաև շինարարության և վերանորոգման աշխատանքներում էկոլոգիապես մաքուր, էներգաարդյունավետ նյութերի օգտագործումը բանկի վարկավորման քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչներից են:
«ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման 4 փուլի շրջանակներում շրջանակում hիփոթեքային վարկավորում է իրականացվելու երկու ուղղությամբ՝ «Բնակարանային էներգաարդյունավետ վարկեր» և «Բնակարանային մարզային վարկեր»: Վերջին վարկատեսակով էներգաարդյունավետության ապահովման պարտադիր պահանջ չի առաջադրվում: Հաճախորդներին տրամադրվելու են առավելագույնը 25 մլն դրամի չափով վարկեր՝ առավելագույնը 20 տարի ժամկետով և 11 տոկոս տարեկան դրույքաչափով»,- եզրափակել են Կոնվերս Բանկում:
Կոնվերս Բանկն և Ազգային Հիփոթեքային ընկերությունը սկսել են համագործակցել 2010թ-ից՝ տարբեր ծրագրեր իրականացնելով բնակարանային վարկավորման ոլորտում:

Converse Bank has launched a new Housing Finance project in the RA in order to promote energy-efficient housing construction in Armenia. According to the Bank release, the lending project is implemented within the framework of Converse Bank’s cooperation with the National Mortgage Company.
“Within the framework of 4 stages of the Housing Finance project, lending will give an opportunity to improve the housing conditions, to ensure the best thermal insulation of the apartment due to usage of the latest technologies in the process of construction or repair, to switch over to energy saving, as well as purchase household appliances of energy-efficiency class (above A +)”, - we were told at the Bank, where they added that offering affordable lending conditions for residents in remote areas, as well as usage of environmentally-friendly, energy-efficient materials during construction and repair are among the most important components of the Bank’s lending policy.
“Within the framework of 4 stages of the Housing Finance project to be implemented in the RA, mortgage lending will be carried out in two directions – “Energy efficient mortgage loans” and “Regional mortgage loans”. According to the source, the second loan type doesn’t impose a mandatory requirement to ensure energy efficiency. The customers will be provided with loans for maximum amount of AMD 25 million and maximum maturity of 20 years, at the annual interest rate of 11%”, - they told us at Converse Bank.
It should also be mentioned that Converse Bank and the National Mortgage Company have been cooperating since year 2010, implementing various projects connected with mortgage loans.