Կոնվերս Բանկը սկսել է ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման նոր ծրագիր
Հայաստանում էներգաարդյունավետ բնակշինարարության խթանման նպատակով Կոնվերս Բանկը սկսել է ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման նոր ծրագիր: Կոնվերս Բանկ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ վարկավորման Ծրագիրն իրականացվում է Ազգային հիփոթեքային ընկերության հետ Կոնվերս Բանկի համագործակցության շրջանակներում:
«ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման 4 փուլի շրջանակներում վարկավորումը հնարավորություն է ընձեռում բարելավել բնակարանային պայմանները, տան կառուցապատման կամ վերանորոգման ժամանակ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով լավագույնս ջերմամեկուսացնել բնակարանը, անցնել էներգախնայողության, ինչպես նաև ձեռք բերել էներգաարդյունավետության դաս ունեցող (A+ -ից բարձր) կենցաղային տեխնիկա »,- աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ասել են Բանկում՝ հավելելով, որ հատկապես հեռավոր բնակավայրերի բնակիչների համար վարկավորման մատչելի պայմանների ստեղծումը , ինչպես նաև շինարարության և վերանորոգման աշխատանքներում էկոլոգիապես մաքուր, էներգաարդյունավետ նյութերի օգտագործումը բանկի վարկավորման քաղաքականության կարևորագույն բաղադրիչներից են:
«ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման 4 փուլի շրջանակներում շրջանակում hիփոթեքային վարկավորում է իրականացվելու երկու ուղղությամբ՝ «Բնակարանային էներգաարդյունավետ վարկեր» և «Բնակարանային մարզային վարկեր»: Վերջին վարկատեսակով էներգաարդյունավետության ապահովման պարտադիր պահանջ չի առաջադրվում: Հաճախորդներին տրամադրվելու են առավելագույնը 25 մլն դրամի չափով վարկեր՝ առավելագույնը 20 տարի ժամկետով և 11 տոկոս տարեկան դրույքաչափով»,- եզրափակել են Կոնվերս Բանկում:
Կոնվերս Բանկն և Ազգային Հիփոթեքային ընկերությունը սկսել են համագործակցել 2010թ-ից՝ տարբեր ծրագրեր իրականացնելով բնակարանային վարկավորման ոլորտում:

Конверс Банк начал работу по новой программе жилищного финансирования в Армении
С целью содействия энергоэффективному жилищному строительству в Армении, Конверс Банк начал работу по новой программе жилищного финансирования в РА.
Согласно релизу, программа кредитования осуществляется в рамках сотрудничества Конверс Банка с Национальной ипотечной компанией.
«В рамках 4-х этапов жилищного финансирования кредитование предоставляет возможность улучшить жилищные условия, обеспечить лучшую теплоизоляцию квартиры за счет применения новейших технологий во время строительства или ремонта жилья, перейти к экономии энергии, а также приобрести бытовую технику энергоэффективного класса (выше класса A+)», – говорится в сообщении Банка.
Отмечается также, что создание доступных условий кредитования для жителей особо отдаленных населенных пунктов, а также использование экологически чистых, энергоэффективных материалов в строительных и ремонтных работах, являются важнейшими компонентами политики кредитования Банка.
«В рамках 4-х этапов жилищного финансирования в РА, ипотечное кредитование будет осуществляется в двух направлениях – “Энергоэффективные ипотечные кредиты” и “Региональные ипотечные кредиты”. Второй тип кредита не содержит обязательное требование по части обеспечения энергоэффективности. Клиентам будут предоставляться кредиты в максимальном размере 25 миллионов драмов РА, с максимальным сроком погашения до 20 лет и по годовой процентной ставке 11%», – отметили в Конверс Банке.
Конверс Банк и Национальная ипотечная компания сотрудничают с 2010г., осуществляя различные проекты в области жилищного кредитования.