Հայկ Քոթանջյան․ Հայաստանում իրավական անվտանգության խնդիրները ուշադրության կենտրոնում են
«ՀՀ ԱԺ նախընտրական քարոզարշավն անվտանգության հարցերի և արտաքին քաղաքականության համատեքստում» թեմայով այսօր տեղի ունեցած կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանն անդրադարձավ անվտանգությանն առնչվող հարցերում և արտաքին քաղաքական խնդիրներում փորձագիտական ընկերակցության ներդրմանն ու ինստիտուցիոնալ գործիքների հետ կապված խնդիրներին։
Պրոֆեսոր Քոթանջյանի խոսքով, այս ոլորտների ներկայացուցիչների սերտ աշխատանքը փորձագիտական հանրույթի հետ մեծ արդյունավետություն կարող է ապահովել և այդ հարցում էլ որպես լավագույն օրինակ կարող է հանդիսանալ Իսրայելը։
«Ազգային անվտանգության համակարգի մեջ շատ կարևոր է, որ պառլամենտի մեջ կա կառավարության ներկայացուցչություն և դրա հետ մեկտեղ փոխնախարարները, նրանք անպայման նշանակվում են պատգամավորների թվից և ունենք հատուկ քաղաքական անվտանգային առաքելություն, նրանք կամրջում են Կնեսեթի և կառավարության համագործակցությունը համապատասխան գերատեսչական տիրույթներում։ Սա շատ բարդ, սակայն էֆեկտիվ համակարգ է»,- նշեց բանախոսը։
Խոսելով սահմանադրական փոփոխություններից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին Քոթանջյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ամենաբարձր մակարդակով ուշադրություն է դարձվում իրավական անվտանգության հետ կապված հարցերին։
Հայկ Քոթանջյանը նաև տեսակետ հայտնեց, որ անվտանգության խնդիրների կարևորությունից ելնելով Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում փոփոխությունների անհրաժեշտություն է զգացվում նաև Ազգային անվտանգության խորհրդի գործունեության հետ կապված:

Гайк Котанджян: В Армении вопросам правовой безопасности уделяется внимание на самом высоком уровне
В ходе состоявшегося 29 марта обсуждения в формате «круглого стола» по теме «Предвыборная кампания НС РА в контексте вопросов безопасности и внешней политики» начальник Национального исследовательского университета обороны Министерства обороны РА, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян коснулся проблем формирования в сфере безопасности и внешней политики экспертного сотрудничества и внедрения институциональных инструментов.
По мнению профессора Котанджяна, тесное сотрудничество специалистов в этих областях с экспертным сообществом может обеспечить высокую эффективность, а Израиль может рассматриваться как наилучший пример в этом вопросе.
«Для системы национальной безопасности представляет большую важность то обстоятельство, что правительство представлено в парламенте – и к тому же заместители министров в обязательном порядке назначаются из числа депутатов и выполняют особую политико-безопасностную миссию: они сопрягают деятельность Кнессета и правительства в формате сотрудничества в соответствующих ведомственных сферах. Это очень сложная, но эффективная система», – отметил он.
Говоря о ситуации, сложившейся после конституционных реформ в Армении, Котанджян подчеркнул важность того факта, что в Армении вопросам правовой безопасности уделяется внимание на самом высоком уровне.
Профессор Г.Котанджян также выразил мнение, что с учетом выдвижения на первый план задач безопасности в Армении в контексте конституционных реформ назрела необходимость в осуществлении изменений и в деятельности Совета национальной безопасности.