Դատախազություն. Առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 54 հաղորդում
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը շարունակում է ուսումնասիրել 02.04.2017թ. կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում տեղի ունեցած ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ՀՀ գլխավոր դատախազության թեժ գծով ստացված ահազանգերը (այսուհետ՝ հաղորդում):
Աշխատանքային խումբը 31.03.2017թ. դրությամբ արդեն իսկ ուսումնասիրել է ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 221 հաղորդում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 54-ը:
Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ այդ 54 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության տարածքային բաժիններ:
Դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվում այդ դեպքերի լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի ստուգման նկատմամբ, ապահովվում է դրանցով անհրաժեշտ գործողությունների իրականացումը:
Հրապարակումների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով հարցումներ են ուղարկվել տեղեկատվությունը հանրայնացնող սուբյեկտներին:
Պարտադիր կերպով բացատրություններ են վերցվել բոլոր այն անձանցից, ովքեր, ըստ հրապարակման բովանդակության, կարող են տեղեկություններ ունենալ ստուգվող դեպքի վերաբերյալ: Միաժամանակ բոլոր դեպքերով իրականացվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:
Ըստ աղբյուրի, վերը նշված 54 հաղորդումներից 40-ով դրանցում նշված հանգամանքները հերքվել են կամ չեն հաստատվել, իսկ մյուսներով ստուգողական գործողությունները դեռևս շարունակվում են:
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հորդորում է ընտրական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին՝ գրանցված կուսակցություններին և կուսակցությունների դաշինքներին, վստահված անձանց, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին, դիտորդական առաքելություն իրականացնող տեղական և միջազգային կազմակերպություններին, ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ իրենց հայտնի տեղեկատվությունը հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ օրենքով սահմանված միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով: Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործում է թեժ գիծ՝ 511-603 հեռախոսահամարով, որը քվեարկության օրը գործելու է շուրջօրյա: Տեղեկություն հայտնողի գաղտնիությունը երաշխավորվում է»,-ասված է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Parliamentary elections: Prosecutor’s Office reports 54 cases with alleged elements of electoral offences
15:05 31/03/2017
The working group of the Armenian Prosecutor General’s Office continues to study the media reports on electoral offenses, the reports of the citizens, as well as the alerts received on the hotline of the RA Prosecutor General’s Office ahead of Armenia’s parliamentary elections set on April.
As of 31.03.2017, the working group has already studied 221 reports on electoral offences, out of which 54 cases contain alleged elements of electoral offences.
The Prosecutor’s Office informs that 54 reports have been sent to regional divisions of the RA police to reveal the mentioned elements of the cases.
The prosecutors maintain control over the complete, objective and comprehensive study of the reports and ensure the implementation of the relevant activities.
In order to acquire additional information on the reports, requests have been submitted to the subjects publicising the reports.
Explanations were necessarily taken from those individuals, who could provide information on the studied cases based on the content of the reports. Meantime, operative-investigative measures are taken regarding all the cases.
According to the source, the circumstances mentioned in the 40 out of 54 reports were dismissed or not confirmed and the detection operations are still underway over the rest of the reports.
“The RA Prosecutor General’s Office calls on all the participants of the electoral process, i.e. the registered parties and blocs, proxies, media representatives, local and international organizations conducting observation mission to report on the observed electoral offences to the RA  Prosecutor General’s Office in order to take adequate measures. The office operates the following hotline: 511-603, which will operate round the clock on the Election Day.  The anonymity of the information providers is guaranteed,” the statement of the Prosecutor General’s Office reads.