Հայաստանում կարծում են, որ այս տարի ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվը կավելանա 30-50 տոկոսով
Ներքին անձնագրերով Հայաստան ժամանելու հնարավորությամբ պայմանավորված Հայաստանում կարծում են, որ 2017-ին երկիր ժամանող ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվը կավելանա 30-50 տոկոսով:
Այս մասին «Ռիա Նովոստի» գործակալության հետ զրույցում ասել է Տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարության տուրիզմի կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
«Այս տարի, ինչպես գիտեք, մենք թույլ ենք տվել, որ Ռուսաստանի քաղաքացիները Հայաստան ժամանեն ներքին անձնագրերով: Ռուսաստանցիների գրեթե 70 տոկոսն արտասահմանյան անձնագիր չունի, այդ պատճառով մենք ցանկացանք գոնե նրանց 10 տոկոսին բերել Հայաստան:
Հույս ունեմ, որ արդեն այս տարի զբոսաշրջիկների հոսքը կավելանա 30-50 տոկոսով»,-ասել է նա, հիշեցնելով, որ Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թվում ռուսներն ամենաշատն են:
Ըստ աղբյուրի, 2016-ին Հայաստան Ռուսաստանից ժամանել է 450 զբոսաշրջիկ, ռեկորդ է գրանցվել 2014-ին, երբ նրանց թիվը հասել է 470 հազարի:
Զեյթունցյանը նշել է, որ Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկներին պատրաստ են առաջարկել ինչպես էքսկուրսիաներ, այնպես էլ լեռնային, դահուկային տուրիզմ, գաստրոնոմիա, ձիասպորտ և այլն:
Զեյթունցյանը նշել է, որ ռուսները հայերի համար ոչ թե զբոսաշրջիկ են, այլ ավելի շուտ՝ ընկեր ու բարեկամ: Հայաստանում գրեթե բոլորը խոսում են ռուսերեն:
«Հիմա Հայաստանից ուղիղ չվերթներ կան դեպի Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Սոչի, Վորոնեժ, Կրասնորդար, Սամարա: Կարծում եմ, առաջաիկայում կավելացնենք չվերթների թիվը, ամեն ինչ կախված է պահանջարկից»,-ասել է նա:

Армения планирует в 2017 году увеличить количество туристов из РФ на 30-50%
Армения за счет разрешения россиянам въезжать в страну по внутреннему паспорту надеется в 2017 году увеличить количество туристов из РФ на 30-50%. Об этом заявила РИА Новости председатель госкомитета по туризму министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян.
«В этом году мы, как вы знаете, разрешили россиянам въезжать без загранпаспорта, приблизительно у 70% россиян загранпаспорта нет, поэтому мы хотели бы хотя бы 10% из них привлечь в Армению. Надеюсь, уже в этом году турпоток возрастет на 30-50%», – сказала она, отметив, что туристы из РФ находятся на первом месте по въезду в страну.
По ее данным, в 2016 году Армению посетили более 450 тысяч туристов из России.
«Рекорд был в 2014 году, почти 470 тысяч туристов из России, а еще в 2012-м – 350 тысяч. В 2015-м из-за валютных колебаний турпоток упал до 443 тысяч, но в прошлом году мы снова начали рост», – добавила она.
Зейтунцян отметила, что Армения готова предложить туристам как экскурсионный, так и природный, горный, конный туризм, а также гастрономический, винный и горнолыжный.
«Но главное, что мы даем туристам, это ощущение расслабления, перезагрузку можно ощутить даже за одни выходные, поэтому мы сейчас популяризируем и такой туризм тоже, поездки выходного дня», – сказала она.
Россиян, по ее словам, может привлечь в Армению также отсутствие языкового барьера.
«По-русски говорят почти все. Ну и, кроме того, Армения – безопасная страна», – рассказала она, подчеркнув, что россияне для армян не туристы, а прежде всего гости и друзья, и добавила, что сейчас в Армению организованы прямые рейсы из Москвы, Санкт-Петербурга, Сочи, Воронежа, Екатеринбурга, Краснодара и Самары. «Я думаю, мы будем увеличивать количество рейсов в будущем, все будет зависеть от спроса», – заключила она.
Граждане России с 23 февраля 2017 года могут посещать Армению по внутренним общегражданским паспортам. Соответствующий документ был подписан по итогам официального визита в РФ премьер-министра Армении Карена Карапетяна в конце января.