Երևանի պետական համալսարանի Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ուսանող Ալբերտ Հովհաննիսյանի մտքում դեռ ապրիլյան պատերազմն է ու այդ պատերազմում կորցրած ընկերները:
21-ամյա Ալբերտը Գեղարքունիքի մարզից է: 2014 թվականին ավարտելով առաջին կուրսը` կիսատ է թողնում ուսումը և ծառայության է անցնում Հադրութի շրջանում՝ որպես կապավոր:
Զորամասի լավագույն կապավորի ծառայությունը նորմալ ու հանգիստ ընթանում էր մինչև ապրիլի 2-ը:
Ապրիլյան պատերազմից ու իր արածից քիչ է խոսում, բայց դրա փոխարեն պատմում է մարտի դաշտում կորցրած ընկերների, նրանց խիզախությունների մասին:
«Ապրիլի 1-ի գիշերը ես կապի հերթապահ էի զորամասում: Երբ տագնապը տվեցին, սկզբում կարծեցինք, թե սովորական ուսումնական տագնապ է, սակայն 6:30 սահմաններում մեր զորամասի վրա հակառակորդի հրետանու հարվածից հասկացանք, որ սովորական բան չէ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Ալբերտը:
Նրա խոսքերով՝ տանկային վաշտերը միանգամից ուղղվել են դեպի 9-րդ պաշտպանական շրջան:
«Հրամանատարի տեղակալը հարցրեց, թե ով է ուզում դիրքեր գնալ, առաջինը ես ցանկություն հայտնեցի: Այդ ժամանակ զուտ հետաքրքրություն էր, ու հրամանատարի տեղակալի հետ գնացինք պաշտպանական շրջան»,- ասում է Ալբերտը:
Մի քանի վայրկյան դադարից հետո շարունակում է. «Բենիամին Եղոյանն այնտեղ էր: Նա տանկային դասակի հրամանատարն էր, շատ էր ուրախացել, որ իսկական պատերազմի պետք է մասնակցի: Այդ ժամանակ հրամանատարը կապ տվեց, թե ով կարող է առաջ գնալ, Բենիամինը՝ Մոնթեն առաջիններից էր, որ ցանկություն հայտնեց գնալու և գնացին: Նրա հետ էին նշանառու օպերատոր Վլադիմիր Ալիխանյանը, Տիգրան Աբգարյանը»:
Ալբերտը հիշում է, որ Մոնթեի «դուխը» նաև մյուսներին էր փոխանցվել. «Մոնթեն անընդհատ ուզում էր առաջ գնալ ու երբ հրաման ստացավ, անմիջապես գործի անցավ: Ադրբեջանական մեկ տանկ ու մարտական մեքենա խոցելուց հետո դիրքից իջան, այնքան մեծ էր ոգևորությունը, որ ուրախությունից գոռում էր՝ ասելով, թե էսպես մի երկու տանկ էլ խփեմ, ազգիս պարտքը կփակեմ: Հաջորդը օրը Մոնթեն իր տանկով նորից բարձրացավ այդ դիրքը, սկզբում նշան բռնեց, որ կրակի, բայց չկրակեց: Հակառակորդն այդ դիրքում իր դրոշն էր դրել, տանկիստներն առաջ գնացին, տանկով բարձրացան դրոշի վրա, հողին հավասարացրեցին ու հետ եկան: Երբ հարցրեցինք, թե ինչի չխփեցիր, պատասխանեց՝ դիրքին մոտիկ խաչ կար, վախեցա խաչին կկպնեմ: Ինքը շատ դուխով, հայրենասեր մարդ էր: Ես հպարտ եմ, որ իրան ճանաչել եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել իր հետ շփվել»,- ասում է Ալբերտը:
Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցը հիշում է, որ հաջորդ առավոտյան Մոնթեն նորից իր անձնակազմի հետ առաջ է գնում: «Իմ ընկերները հետ չեկան:
Նրանց տանկի խոցվելուց հետո աննկարագրելի ցավ էի ապրում, կորցրել էինք՝ Մոնթեին, Տիկոյին ու Դիլոյին՝ Վլադիմիրին: Պատերազմը դաժան բան է»,- նշում է Ալբերտը:
Իր կատարած քայլերի մասին էլ շարունակում է լռել, միայն ասում է, որ հրապարակման ենթակա չէ ու նորից հիշում է իր մարտական ընկերներին. «Ապրիլի 3-ն էր, մոտս սիգարետ չկար, գնացի Բենոյից ուզեցի: Տանկի վրա կանգնած էր, սիգարետը տվեց ու էդ պահին ուղղակի ասացի՝ զգույշ կլինես: Բենոն գրկեց ինձ, համբուրեց ու ասաց՝ ինչ լինելու է, կլինի: Ուզում ես հիմա գնամ Երևան, բայց եթե այսօր իմ վերջին օրն է, ուրեմն ոչինչ չես փոխի: Ինքը, կարծես թե զգար: Իսկ գնալուց առաջ բոլորին ձեռքով արեց, ասես հրաժեշտ էր տալիս: Դրանից հետո նրանց տանկը խոցվեց»:
Ալբերտի խոսքերով՝ պատերազմը մեծ հետք է թողել իր վրա, միաժամանակ շատ բան սովորեցրել: Հիմա լավ է հասկանում կյանքի, հայրենիք ասվածի, խաղաղության իմաստը: «Կյանքին այլ հայացքով եմ նայում, բանակից առաջ բազմաթիվ երազանքներ ունեի, իսկ հիմա նպատակներ եմ դնում ու փորձում առաջ գնալ: Ուզում եմ նորմալ աշխատանք ունենալ, իսկ դրանից հետո արդեն մնացածը կաշխատեմ իրականություն դարձնել»,- ասում է Ալբերտ Հովհաննիսյանը:

Albert Hovhannisyan, Student at Faculty of Mathematics and Mechanics of Yerevan State University, still thinks back to the April war and his friends whom he lost to the war.
21-year old Albert is from Gegharkunik Province. In 2014, after finishing the first grade, he interrupts his studies to begin the military service at Karabakh’s Hadrut district as a signaller.
The military service of the best signaller of the military unit was calm and normal before April 2 2016.
Albert hardly talks about the April war and his deeds. Instead, he tells about his friends fallen in the war and their heroic acts.
“At night of April 1, I was on duty in the communication unit in our military unit. When the alarm was issued, at first we thought that it was an ordinary training alarm, however at around 6:30, when the adversity launched an artillery attack towards our military unit, we realized it is not an ordinary training,” Albert said in an interview with Panorama.am.
In his words, all the tank battalions immediately hurried to the defense positions.
“The deputy commander asked who wanted to head to the frontline positions, At first, I expressed willingness. At that time it was just interesting to go to defense positions with the deputy commander,” Albert says.
After posing for a moment, he proceeds: “Benyamin Yeghoyan was there. He was the commander of the Tank Platoon. He was so happy to take part in a genuine war for the first time. Benyamin, known as Monte, was among the first to express willingness to go [to the frontline] and he did so. Sniper operator Vladimir Alikhanyan and Tigran Abgaryan joined him as well”
Albert remembers how Monte’s spirit gripped all the other soldiers.
“Monte constantly wanted to go ahead. On receiving the order, he took prompt actions. After destroying one Azerbaijani tank and military vehicle, they came back from the frontline. He was so excited. The next day Monte again went back to the same [military] position. At first, he intended to fire, but then changed his mind. The adversary had installed its flag in that position. The tankers drove forward, levelled the flag to the ground and came back. When asked why he did not fire, he replied that there was a cross-tone near that position and he feared to damage it. He was a very courageous, patriotic man and I am proud to have known him and to have had a chance to interact with him,” Albert says.
April war hero remembers that the next morning Monte, together with his soldiers, moved forward again. “My friends did not come back. I felt an unspeakable pain after learning that their tank was destroyed,” Albert notes.
He continued to hold back all his performed deeds citing that they should not be released. Albert again turned back to his fellow servicemen. “On April 3 I had no cigarettes. I asked Beno (Benyamin) for them. He was standing over the tank. He handed me over the cigarette, and at that moment, I simply felt like saying ‘be careful’. He hugged me and said that whatever is destined to happen will happen. If today is my last day, nothing can be done about it. He was feeling something. After leaving for the positions, Beno bid farewell to everyone. Later on their tank was destroyed.”
In the words of Albert, the April war has left a great impact on him; meantime it has taught him a lot. Now he has a better understating on life, fatherland and the meaning of peace. “Now I have a different world outlook. Before the military service, I had numerous dreams, but now I put goals in front of me and try to move forward. I want to have a normal job, after which I will try to achieve the rest of my goals,” Albert Hovhannisyan concludes.