Հայաստանին տրամադրված մարդասիրական օգնության 39,5%-ը բաժին է ընկնում Չինաստանին
Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից տրամադրած բեռնամաքսային հայտարարագրերի տվյալների, 2017թ. հունվար-փետրվարին մարդասիրական օգնության կարգով Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծվել 339.2 տոննա ապրանք, որի արժեքը կազմել է 2 456.6 մլն. դրամ կամ 5 053.1 հազ. ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, ստացված օգնության  25.7%-ը կազմել են մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմները, 20.3%` քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանքը, 18.0%-ը` սարքեր և ապարատները, 17.3%-ը` մանածագործական իրերը, 5.9%-ը` տարբեր արդյունաբերական ապրանքները, 3.7%-ը` պատրաստի սննդի արտադրանքը, իսկ 9.1%-ը` մնացած ապրանքները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանին տրամադրված մարդասիրական օգնության ծավալների 16,4%-ը բաժին է ընկել ԱՄՆ-ին, 21,7%-ը՝  Եվրամիության երկրներին, 39,5%-ը՝ Չինաստանին:

According to the customs declarations data provided by the State Revenue Committee adjunct to the Armenian Government, in January-February 2017, 339.2 tons of goods were imported into Armenia as a humanitarian aid with total value of 2 456.6 million AMD or 5 053.1 thousand USD.
As Panorama.am was informed from the RA National Statistical Service (NSS), 25.7% of the received humanitarian aid comprised machinery, equipment and mechanisms, 20.3% made up products of chemical and related industries, 17.3% - textile items, 5.9% - various industrial products, 3.7% - ready-made food products and 9.1% made up other goods.
In the mentioned period, US share of the provided humanitarian aid to Armenia comprised 16.4%. 21.7% came from the EU countries, with 39.5% of the aid having been received by China.