ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է 197 հաղորդում
Ապրիլի 3-ին՝ ժամը 15։00-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է 197 հաղորդում͵ որոնք առերևույթ պարունակում են ընտրական իրավունքի խախտման՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
ՀՀ ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ ստացված հաղորդումներից 68-ը` Երևանում, 16-ը՝ Գեղարքունիքի, 22-ը՝ Կոտայքի, 12-ը՝ Լոռու, 4-ը՝ Վայոց Ձորի͵ 16-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Տավուշի, 12-ը՝ Շիրակի, 34-ը՝ Արմավիրի, 2-ական՝ Սյունիքի և Արարատի մարզերում։
Հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ իրականացված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում 6 դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, մեկ նյութ ուղարկվել դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու համար։
Մնացած 190 հաղորդումների կապակցությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

As of 15:00, April 3, 197 reports were received in the Armenian Investigative Committee (IC), which apparently contain crime elements of electoral right breach envisaged by RA Criminal Code.
As the Information and Public Relations Department of the IC reports, 68 of the received reports were in Yerevan, 16 – in Gegharkunik, 22 – in Kotayk, 12 – in Lori, 4 – in Vayots Dzor, 16 – in Aragatsotn, 9 – in Tavush, 12– in Shirak, 34 – in Armavir, 2 – in Syunik and 2 in Ararat provinces.
In the result of necessary procedural actions conducted to verify the circumstances mentioned in the reports criminal cases were initiated into 6 cases, one material was sent to the Prosecutor’s Office to be sent according to investigatory subordination.
Materials are prepared in the RA IC territorial subdivisions on the rest 190 reports. Additional information on procedural decisions made on the base of actual data obtained in the result of comprehensive investigation will be provided