Բյուլբյուլօղլիի առաջադրումը խարխլում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարոյական հիմքը. հայտարարություն
«Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիան» զարմացած և խիստ վրդովված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան ՓոլադՄուրթուզա օղլու Մեմեդովի(ով հայտնի է Բյուլբյուլօղլի բեմական անունով) թեկնածության առաջադրման լուրերի կապակցությամբ: Այս մասին ասված է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Անկախ քաղաքական օրակարգից, ազգային և կրոնական պատկանելությունից, Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն, իր կարիերայի ընթացքում շարունակաբար ցուցաբերել է անձնային հատկանիշներ, որոնցում տեղ չունեն բարոյական սկզբունքայնությունը, մարդկային և մշակութային բազմազանությունն ու արժեքները: Եթե Բյուլբյուլօղլին ընտրվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն, ապա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատմության մեջ կգրանցվիՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգություն ոչնչացնող մարդու՝ նույն կազմակերպության գլխավոր տնօրեն դառնալու նախադեպ: Նրա առաջադրումն ինքնին արդեն իսկ խարխլում է այն բարոյական հիմքը, որի վրա կառուցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և ստեղծում է մի շատ վտանգավոր նախադեպ:
Բյուլբյուլօղլու տասնութ տարվա կարիերան, որպես Ադրբեջանի Մշակույթի նախարար, լի է Հարավային Կովկասի, և անգամ իր սեփական ժողովրդի մշակութային արժեքների նկատմամբ կատարած հանցանքներով:
Որպես նախարար իր պաշտոնավարության ընթացքում Նախիջևանի Ջուղա քաղաքի միջնադարյան խաչքարերը, որոնք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ճանաչվել են Համաշխարհային Ժառանգություն, համակարգված և սիստեմատիկ կերպով ոչնչացվում էին, մինչդեռ Եվրոպականշորհրդարանի 10 պատգամավորի արգելվել էր մուտք գործել այդ ավերածությունների վայր:
ԱՄՆ-ի՝ Գիտության Զարգացման Ասոցիացիայի՝ 2009թվականի և «Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհրդի»՝ 2003 և 2006թթ. կողմից արբանյակային պատկերների գիտական ուսումնասիրության արդյունքները նշված զարհուրելի հանցանքի անհերքելի ապացույց են: Լինելով Ադրբեջանի Մշակույթի նախարար, այս հանցանքի կատարման ամբողջ ընթացքում, Բյուլբյուլօղլին բառ անգամ չի արտասանել՝ ի դատապարտում այս արհավիրքի և ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկել՝ հանցանքը կանխելու կամ կանգնեցնելու ուղղությամբ:
Բյուլբյուլօղլիննաև պատասխանատու է Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, լեզգի, թալիշ, ավար, թաթ, թաթար, ցախուր, ուդին, քուրդ և հայ ազգի ներկայացուցիչների բռնի միաձուլման համար:«Ռասսիզմի և խտրականության դեմ Եվրոպական Հանձնաժողով»-ի 2007թ․-ի զեկույցը Ադրբեջանի մասին լավագույնս արտացոլում է այնիրավիճակը, որում հայտնվել էր Ադրբեջանը՝ Բյուլբյուլօղլու տասնութ տարվա աշխատանքի արդյունքում:
Բյուլբյուլողլուպաշտոնավարումը նաև նշանավորվել է Ադրբեջանի մտավորականության և մշակութային էլիտայի, մասնավորապես, գրողների, արվեստագետների և լրագրողների նկատմամբ ճնշումներով, եթե վերջիններս անգամ փոքր-ինչ շեղվել են Ադրբեջանի իշխանությունների ազգային պատմա-քաղաքական օրակարգից:Բյուլբյուլօղլու հիսուն տարվա ընկեր, լեգենդար երգիչ ՄուսլիմՄագոմաևի խոսքով՝ «Որպես արվեստի մարդ, ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ այցելել Բաքու, քանի դեռ ՓոլադԲյուլբյուլօղլին տնօրինում է Մշակույթի նախարարությունը: Ես չեմ ուզում ապրել մի երկրում, որտեղ մշակույթը երկար ժամանակ և սիստեմատիկ ոչնչացվում է Մշակույթի նախարարի կողմից» (հարցազրույց, Ռեգնումնյուզ, 2005):
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կանոնադրության մեջ ասված է. «Քանի որ պատերազմները սկսվում են մարդկանց մտքերում, մարդկանց մտքերում է, որ խաղաղության պաշտպանությունը պետք է կառուցվի»: Այնուամենայնիվ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է շուտով ունենալ Գլխավոր տնօրեն, ով շարունակաբար դիմում է ռազմետենչ և պատերազմական հռետորաբանության՝ Արցախյան հիմնախնդրի մասին կարծիք հայտնելիս: Բյուլբյուլօղլու, որպես Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան պաշտոնավարման ընթացքում, նա բազմիցս հրապարակավ ցանկություն և պատրաստակամություն է հայտնել զենքը ձեռքինմասնակցելԱրցախում պատերազմական գործողություններին՝ լիարժեք արհամարհանքի մատնելով մարդասիրական արժեքները: Այս պատճառով մենք չենք տեսնում նշվածանընդունելի թեկնածությանընախապատվություն տալու որևէ տրամաբանական հիմնավորում:
Մենք, որպես «Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիա», գտնում ենք, որ Փոլադ Բյուլբյուլօղլին, ելնելով իր՝ նախադեպերի միջոցով դրսևորածանձնային հատկանիշներից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն ընտրվելու դեպքում, կխարխլի այն բարոյական հիմնասյուները, որոնց վրա կազմավորված և գործում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, և այս մարդասիրական կազմակերպությունը կընկղմվի խավարի մի նոր ժամանակաշրջան՝նշանավորված համաշխարհային մշակութային և մարդկային արժեքների նկատմամբ հանցավոր անտարբերությամբ և կողմնակալությամբ:

Polad Bülbüloglu’s nomination jeopardizes what UNESCO stands for - Armenian NGO calls on the UN Secretary General
18:58 05/04/2017
Republic of Armenia’s Civic Coalition in Support of the UN Charter” NGO has issued a statement, expressing surprise and indignation over the news of nomination of Polad Murtuza oğlu Mammadov, known under the nickname Bülbüloglu, to the post of Director-General of UNESCO.
In its message, addressed to the UN Secretary General, the organization states that Polad Bülbüloglu throughout his career, showed a personal character with no respect for moral integrity, humanitarian and cultural values or diversity regardless of his political agenda, ethnicity, race or religion.
As Panorama.am learn from the organization, the original text of the letter contains more detailed information and all of the necessary links and references to the sources, proving its statements.
“If Bülbüloglu is elected as Director-General of UNESCO, he will set a precedent by being the first Director-General in the history of UNESCO who has destruction of UNESCO Cultural Heritage of Humanity in his résumé. The mere nomination of Bülbüloglu could set a very dangerous precedent and jeopardize all that UNESCO stands for,” the statement read.
It is noted that for eighteen consecutive years Polad Bülbüloglu’s acted as the Minister of Culture of Azerbaijan (from 1988 to 2006) which were filled with numerous crimes against cultural values of the South Caucasus region as well as his own people were registered.
“During his tenure as a Minister, dozens of thousands Armenian Cross-Stones /Khachkars/ (inscribed on the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity) were systematically and methodically destroyed in a medieval (historically Armenian) cemetery in the Djulfa region of Nakhijevan, while ten European MEP’s were denied access to the area. Various satellite imagery studies (such as those conducted by the American Association for the Advancement of Science in 2009 and by the International Council on Monuments and Sites in 2003 and 2006-2007) serve as undeniable proof of khachkars being destroyed. Meanwhile Bülbüloglu, the man charged with protecting the cultural values and diversity of Azerbaijan, has never uttered a single word of disapproval and has made no efforts to stop these atrocities,” the statement said.
It is noted that Polad Bülbüloglu is also should be kept accountable for the forced assimilation of ethnic minorities of Azerbaijan, for creation of deliberate obstacles on the way of preservation of languages and culture of Lezgin, Talysh, Avar, Tat, Tatar, Tsakhur, Udin, Kurd and Armenian minorities. The 2007 Report of The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) is a good indicator of the state he had left Azerbaijan in as a result of his eighteen-year-old tenure as the Minister of Culture. Moreover, his tenure has been marked by a culture of oppression of those in the Azerbaijani intellectual and cultural elite, including writers, artists, and journalists who had dared to defy the cultural and political-historical agenda of the government. In the words of his own friend of fifty years, Muslim Magomayev, the “Soviet Sinatra” of the USSR and a cultural icon of Azerbaijan: “As an artist I cannot allow myself to visit Baku as long as Polad Bülbüloglu leads the Ministry of Culture. I do not want to live in a country where my culture has been long and methodically destroyed by the Minister of Culture.” (Regnum News, 2005).
The statement next goes on quoting UNESCO Constitution  “Since wars begin in the minds of men, it is in the minds of men that the defenses of peace must be constructed,” adding: “Nonetheless, UNESCO could soon have a Director-General, who has continuously used pro-war rhetoric when expressing opinion towards the resolution of the Nagorno- Karabakh conflict during his tenure as the Ambassador of Azerbaijan to Russia, declaring his  willingness to charge on the battlefront with a weapon in his own hands, with complete disregard of humanitarian values.”
“We, as the RA Civic Coalition in Support of the UN Charter, without any political or national agenda in mind, believe that Polad Bülbüloglu, based on his personal character derived from the precedents of his activities throughout his career, if elected as the Director-General of UNESCO, will shatter the very foundations on which UNESCO is built and dark ages of gross negligence and bias regarding cultural and human values worldwide shall be upon us.
As we have not seen any reasonable explanation to this unacceptable choice and having in mind the serious repercussions which the election of Polad Bülbüloglu could have on the prestige and authority of the distinguished international organization, we call to take necessary actions to prevent this disastrous development both for UNESCO, for the South Caucasus and the World Culture,” the letter concludes.