«Շատ երախտապարտ եմ հայ քաջարի զինվորների ծառայության համար»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ բացառիկ զրույցում ասել է ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան Սերժ Թանկյանը, ով ՊԲ զորամաս այցելելուց հետո մասնակցել է նաև Հադրութի շրջանի Առաջամուղ գյուղում նոր բնակարանների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը:
«Իրապես շատ հուզված և հպարտ եմ՝ տեսնելով Հադրութի շրջանի սահմանամերձ Առաջամուղ գյուղի նոր բնակարանների հանձնման այս պահը: Ընկերոջս՝ Ատոմ Էգոյանին ասում էի, որ տարբեր միջոցառումների բացմանն եմ մասնակցել, բայց սա ամենահուզիչն էր ինձ համար, որովհետև այստեղ հայ ընտանիք պետք է ապրի, որի համար մենք շատ ուրախ ենք»,- ասել է Ս. Թանկյանը և ընդգծել, որ իրենք հաճույքով պետք է մի ծրագիր կազմակերպեն Արցախում:
«Ես շատ կցանկանայի մի օր էլ գայի Արցախ նվագեի և եթե կարողանամ ուրիշ արվեստագետներ էլ հետս բերեմ: Հիմա ամենակարևորն Արցախի մասին խոսելն է և այն ներկայացնելը տարբեր վայրերում և մարդկանց: Պետք է բոլորն իմանան, որ Արցախը շատ գեղեցիկ երկիր է և այստեղի ժողովուրդը բոլորին սպասսում են ժպիտներով և մեծ սիրով: Հուսով եմ, որ իմ մենահամերգն Արցախում չի ուշանա»,- ընդգծել է Ս. Թանկյանը:
Թուֆենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, ապրիլի 3-ից եռօրյա այցով Արցախում են անվանի սփյուռքահայ արվեստագետներ՝ Սերժ Թանկյանը, Արսինե Խանջյանը, Ատոմ Էգոյանը և Էրիկ Նազարյանը:

Serj Tankian hopes to hold solo concert in Artsakh soon
“I am very grateful for the military service of the courageous Armenian soldiers,” world-famous American-Armenian rock singer and songwriter Serj Tankian said in an exclusive interview with Artsakhpress news agency. After paying a visit to the Defense Army military unit, Tankian later participated at the inauguration ceremony of new apartments in Arajamugh village of Hadrut region, Artsakh.
“I am really very excited and proud to witness this moment of inaugurating the new apartments in bordering Arajamugh village of Hadrut. I was telling my friend Atom Egoyan that I have taken part in the openings of various ceremonies, however this was the most exciting one for me as an Armenia family will live here, for which we are very happy,” S. Tankian said underscoring that they must organize a project in Artsakh.
“I would really like to pay another visit to Artsakh someday, to perform and to bring other artists with me in case I manage. Now the most important thing is to talk about Artsakh and to present it in different places and to different people. Everyone should know that Artsakh is a very beautiful country and its people welcome everyone with smiles and big love. I hope to hold a solo concert in Artsakh soon,” Serj Tankian added.
At the initiative of “Tufenkian” foundation, renowned Armenian artists of Diaspora Serj Tankian, Arsinée Khanjian, Atom Egoyan and Erik Nazarian are in Karabakh on a three-day visit starting from April 3.