Պետական եկամուտների կոմիտեն «մաքրում» է հարկ վճարողների տվյալների բազան
Հարկ վճարողների ցանկը «սրբագրվում» է. պետական եկամուտների կոմիտեն կազմել է լուծարման ենթակա հարկ վճարողների նախնական ցանկը:
ՊԵԿ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում ե, դրանում ներառված են այն կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք 2013թ. մինչև 2017թ. հունվարի 1-ը հարկային մարմին չեն ներկայացրել որևէ հաշվետվություն, հաշվարկ կամ հայտարարագիր, hարկային մարմնում առկա տեղեկություններով չունեն գույք և հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով չունեն պարտավորություններ կամ չեն վերագրանցվել:
«Նպատակն է առանց ավելորդ վարչարարության և պարզեցված ընթացակարգով լուծարել հաշվետվություն չներկայացրած չգործող կազմակերպություններին` հստակեցնելով փաստացի գործունեություն ծավալող հարկ վճարողների շրջանակն ու պետական ռեսուրսները խնայելու հնարավորություն ստեղծելով»,-նշել է ՊԵԿ կազմակերպման և հսկողության վարչության տեսչական բաժնի պետ Կարեն Թամազյանը:
Լուծարման ողջ ընթացքում հարկ վճարողներին անհանգստություն չի պատճառվելու. նրանք ազատվելու են սովորաբար հստակեցումների երկար փուլերից բաղկացած ընթացքից ու թղթաբանությունից:

The list of the taxpayers is being ‘proofread’. Armenia’s State Revenue Committee (SRC) has prepared the preliminary list of the taxpayers that are subject to termination.
As the Public Relations Department of the SRC told Panorama.am, the list features those companies and individual entrepreneurs that did not presented any report, calculation or declaration in the period from 2013 till 1 January 2017, do not possess any property according to the data available in the tax inspection and have no responsibilities in terms of revenues or have not reregistered.
“The purpose is to terminate the defunct organizations in a simplified procedure clarifying the circle of the actually operating taxpayers and creating an opportunity for saving the state resources,” Head of the Inspection Division of the SRC Karen Tamazyan noted.
During the whole termination process, the taxpayers will not be bothered, as they will be free from the usual process of long-lasting stages of clarifications and paperwork.