Իտալիայի դատարանը կասեցրել է ադրբեջանական նախագծի շուրջ աշխատանքները
Իտալիայի վարչական դատարանը կասեցրել է հանուն ադրբեջանական նախագծի թվով  221 ձիտապտղի ծառերի կտրման գործընթացը: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ինչպես նշվում է, իտալական վարչական դատարանը որոշումը կայացնելիս հիմք է ընդունել Ապուլիայի շրջանային կառավարության դիմումը, որով տեղական իշխանություններն անթույլատրելի են համարել հանուն գազատարի ծառերի հատումը:
Խոսքը շուրջ 40 մլդ դոլար արժողությամբ Տրանսադրիատիկ գազամուղ նախագծի մասին է, որով նախատեսվում է ադրբեջանական գազի տեղափոխում դեպի Եվրոպա:
Գազատարի վերջնական կետը լինելու է Իտալիայի Սան Ֆոկա քաղաքը,  իսկ աշխատանքները նախատեսված են ավարտին հասցնել 2020 թվականին: Սակայն, իտալական դատարանի այս որոշումը կարող է կասկածի տակ դնել նախագծի աշխատանքների հետագա ընթացքը:

An Italian administrative court has halted work to remove olive trees standing in the path of a strategic pipeline that will bring central Asian gas into Europe, in a move that could further delay the project, a document showed, according to Reuters report.
In a ruling on Thursday seen by Reuters the court accepted a request by the regional government of Italy's southern Apulia region to suspend permits allowing developers to remove the trees.
The agency reminds that the Trans Adriatic Pipeline (TAP), the end piece of the $40 billion Southern Gas Corridor, is slated to bring 10 billion cubic meters of gas from Azerbaijan into the small Italian seaside town of San Foca in Apulia by 2020.
But opposition from the local town council and the regional authority has caused delays and raised some concerns about it being re-routed.