Գործադիրի ոչ պրոֆեսիոնալ աշխատանքը՝ գնաճի պատճառ. Բաբկեն Պիպոյան
«Տարբեր ժամանակահատվածում Հայաստանում արձանագրված գնաճից հետո ուսումնասիրելով միջազգային շուկայում գների փոփոխությունները՝ պարզվել է մեկ բան, որ, ըստ էության իրական պատճառ գնաճի համար չունենք»,-  այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում սպառողական շուկայում արձանագրված գնաճին:
Նրա խոսքերով՝ սա բացառապես հակամրցակցային մարմնի և գործադիր իշխանության ոչ ճիշտ աշխատանքի հետևանքն է:
«Այնտեղ, որտեղ կա գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող, որտեղ կան մենաշնորհներ, մրցակցային մարմինը պետք է կարգավորի գները, իսկ այնտեղ, որտեղ չունենք գերիշխող դիրք ունեցողներ, ապա այստեղ գործադիր իշխանությունը պետք է մշակի համապատասխան զսպաշապիկներ»,- ասաց Բաբկեն Պիպոյանը:
ՀԿ-ի նախագահը նշեց, որ գործադիր  իշխանության ոչ պրոֆեսիոնալ աշխատանքը բերում է նրան, որ հանրապետությունում օր-օրի արձանագրում ենք հերթական գնաճը և փորձում ենք դրա համար որևէ պատճառ բերել՝  հետընտրական, նախընտրական շրջան, ամանոր և այլն:
«Մինչդեռ գոյություն ունի մեկ բան. համապատասխան մարմինը՝ ի դեմս գործադիրի և հակամրցակցային մարմնի, միշտ պետք է ձեռքը դնի պուլսի վրա և մշակվեն համապատասխան զսպաշապիկներ: Ավելին, երբ գործադիրն ասում է՝ ի՞նչ անենք, որ ունենք գնաճ, սա շատ ավելի վտանգավոր է, քան եթե ասի, որ չեմ ցանկանում միջամտել գների կարգավորմանը: Եթե ասում են՝ չենք ցանկանում միջամտել, դա գոնե հույս է տալիս, որ գիտեն ինչ անել, բայց չեն անում»,- ընդգծեց Բաբկեն Պիպոյանը:
Նրա խոսքերով՝ գործադիր իշխանությունը պետք է կարողանա վարել այնպիսի ճկուն քաղաքականություն, որպեսզի մի կողմից բիզնեսի համար ապահովի ազատ մրցակցության դաշտ, մյուս կողմից՝  զսպաշապիկներ կարի, որպեսզի բիզնեսը գերշահույթներ չունենա:
Նշենք, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի  նախագահի խորհրդական Գայանե Սահակյանը Panorana.am-ին հայտնել էր, որ գերիշխող առևտրի ցանցերում այսօր կատարված մոնիթորինգի արդյունքներով արձանագրվել է, որ առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների շուկայում գները հիմնականում կայուն են:
«Մամուլում շրջանառվող այն տեղեկատվությունը, որ վերջին մի քանի օրերին թանկացել է շաքարավազը, իրականությանը չի համապատասխանում: Նշված ապրանքատեսակի գինը նախկինի նման 1 կիլոգրամը 390 դրամ է»,- նշել է Գայանե Սահակյանը՝ հավելելով, որ արձանագրվել է որոշակի փոփոխություն նվազման ուղղությամբ՝ մասնավորապես բուսական յուղի որոշ տեսակների, ձավարեղենի, կաթնամթերքի և երշիկեղենի որոշ տեսակների  մասով:

“The studies of the price changes in the global market following the inflation recorded in Armenia in various periods have reveled one thing: in fact there is no ground for price rises,” Head of “Informed and Protected Consumer” NGO Babken Pipoyan said in an interview with Panorama.am, turning to the inflation recently registered in the consumer market.
In his words, this is exclusively based on the inappropriate activities of the antitrust body and the executive power.
“In the sphere which has a dominant business operator and monopolies, the antitrust body must regulate the prices, and the executive body must introduce appropriate restraining mechanisms in those spheres that do not feature dominant entrepreneurs,” Babken Pipoyan said.
The head of the organization noted that the unprofessional work of the executive body leads to the situation when we register inflation in the republic on a daily basis, trying to come up with an excuse for it – pre-election and postelection stages, New Year, etc.
In the expert’s words, the executive body must manage to run such a fixed policy to ensure free competition for the businesses on one hand, and on the other hand to impose restraints to prevent superprofits of the business operators.
To note, Gayane Sahakyan, Advisor to the President of the Commission for Protection of Economic Competition, told Panorama.am that the results of the monitoring conducted in the major retail chains have shown that the prices of essential food products are mainly stable.
“The media reports claiming that the sugar price increased in the past several days are untrue. One kilogram of the mentioned product equals to 390 AMD as before,” Gayane Sahakyan noted adding that price reduction has been registered regarding several products.