Հայաստանի բժշկագիտության ոլորտում տեղի է ունեցել աննախադեպ իրադարձություն. Ռ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում այսօր կատարվել են ոսկրածուծի/արյունաստեղծ ցողունային բջիջների առաջին երկու փոխպատվաստումները:
Առաջին փոխպատվաստումները կատարել են Համբուրգի Էպենդորֆ կլինիկայի փոխպատվաստման բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր Նիկոլաուս Կրյոգերը և Արյունաբանական կենտրոնի տրանսպլանտոլոգների թիմը՝ պրոֆեսոր Սմբատ Դաղբաշյանի ղեկավարությամբ:
ՀՀ կառավարության, առողջապահության նախարարության և «Նվիրիր կյանք» բարեգործական հիմնադրամի ներդրած միջոցների շնորհիվ արյան չարորակ հիվանդությամբ՝ միելոմային հիվանդությամբ տառապող երկու հիվանդ՝ Հայաստանից և Արցախից, այսպիսով, հնարավորություն ունեցան Հայաստանում ստանալու բարձր տեխնոլոգիաների կիրառությամբ, ոսկրածուծի փոխպատվաստման եղանակով ժամանակակից բուժում:
Վիրահատությունից անմիջապես հետո պրոֆեսորներ Նիկոլաուս Կրյոգերը և Սմբատ Դաղբաշյանը լրագրողներին ներկայացրեցին, թե ինչպես է անցել վիրահատությունը, ինչ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվել, ինչո՞ւ են ընտրվել այդ երկու հիվանդները:
Սմբատ Դաղբաշյանը նախ նշեց, որ հայկական արյունաբանության ոլորտում բացվեց մի նոր էջ, իրականություն է դառնում հիվանդների և բժիշկների կողմից երկար սպասված ցողունային բջիջների փոխպատվաստումը:
Նրա խոսքերով՝ այս վիրահատությունից հետո վստահ կարող են ասել, որ ոսկրածուծի փոխպատվաստման կարիք ունեցող հիվանդներն այլևս ստիպված չեն այդ նպատակով այլ երկրներ մեկնելու:
Իսկ թե ինչու են ընտրվել այս երկու հիվանդները, Սմբատ Դաղբաշյանը հայտնեց, որ քիմիաթերապիայի բազմաթիվ կուրսերից հետո էլ միելոմայով տառապող երկու հիվանդների մոտ հիվանդությունը կրկնվել է:
«Այդ հիվանդների մոտ ցուցված էր ցողունային բջիջների փոխպատվաստում, և Գերմանիայի մեր գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում ընտրեցինք նրանց, քանի որ փոխպատվաստումը միակ շանսն է, որպեսզի նրանք կարողանան երկարացնել իրենց կյանքը»,- ասաց պրոֆեսոր Դաղբաշյանը:
Նիկոլաուս Կրյոգերն էլ նշեց, որ այս մեթոդն ամբողջ աշխարհում արյան հիվանդությունների, մասնավորապես, լեյկոզների բուժման համար իրականացվող նորարարական մեթոդ է և օգտագործվում է արյան չարորակ հիվանդությունների բուժման գործընթացում:
«Բուն փոխպատվաստման պրոցեսն իրականում այնքան էլ կարճ չէ, դա կարող է տևել ամիսներ։ Այսօր մենք առաջին քայլը կատարեցինք։ Չնայած ընթացքում կլինեն բարդություններ, բայց կարծում եմ, որ ամեն ինչ հնարավոր կլինի հաղթահարել։ Սերտ համագործակցություն ենք սկսել Հայաստանի արյունաբանական կենտրոնի հետ, այն շարունակական բնույթ է կրելու»,- ասաց գերմանացի պրոֆեսորը:
Սմբատ Դաղբաշյանն էլ ավելացրեց, որ այսօր վստահ կարող են ասել՝ հիվանդը, որը մտնում է Արյունաբանական կենտրոն, կստանա այն նույն բուժումը, ինչ նա կստանար` ընդունվելով Համբուրգի Էպենդորֆ համալսարանական կլինիկա։
Նշենք, որ վիրահատված հիվանդներից մեկը Արցախից է (50 տարեկան), մյուսը՝ Հայաստանից (62 տարեկան):
Սմբատ Դաղբաշյանը նշեց՝ երբ 50- ամյա Էլմիրային մինչ փոխպատվաստումը հարցրել է, թե ինչ արդյունք է ուզում տեսնել, պատասխանել է. «Ես չեմ ուզում երկար ապրել, ուզում եմ այն ժամանակաշրջանը, որ պետք է ապրեմ, լինեմ առողջ և զգամ կյանքն այնպես, ինչպես կա: Եւ այդ կյանքն ապրեմ իմ ընտանիքի հետ: Այսինքն՝ հիվանդը ոչ թե ժամանակի, այլ կյանքի որակի բարձրացման խնդիր դրեց»,- ավելացրեց Դաղբաշյանը:
Մյուս հիվանդի կինը՝ Գոհար Դավթյանն էլ նշեց, որ թեև ամուսնուն թանկարժեք դեղորայքով հնարավոր է եղել բուժել բայց հետո հիվանդությունը կրկնվել է և պետք էր ոսկրածուծի փոխպատվաստում իրականացնել:
«Առողջ թիմ է հավաքվել և ես վստահում եմ հայ բժիշկներին, Աստված տա, որ ամեն ինչ լավ լինի»,- ասաց տիկին Դավթյանը:
Նշենք նաև, որ պրոֆեսոր Նիկոլաուս Կրյոգերն այսօր հավաստագրեր հանձնեց այն բժիշկներին, որոնք վերապատրաստվել են իրենց կլինիկայում:
Սմբատ Դաղբաշյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում փոխպատվաստման կարիք ունի տարեկան 60 հիվանդ: Այս տարվա ընթացքում հնարավոր է իրականացնեն 7–10 հիվանդի փոխպատվաստում։
Փոխպատվաստումն իրականացվում է մի քանի փուլով: Դրանում ներառվում է քիմիաթերապիայի նախապատրաստական անցկացումը, ոսկրածուծի ստիմուլյացիան, ցողունային բջիջների հավաքագրումը, դրանց մշակումը, սառեցումը, հիվանդների դեղորայքային նախապատրաստումը և արդեն ցողունային բջիջների փոխպատվաստման բուն գործընթացը: Թանկարժեք նյութերի և նորագույն սարքավորումների կիրառություն պահանջող այս գործընթացը կարող է տևել մինչև 1 ամիս:

The first two transplants of bone marrow stem cells have been performed today in the Haematology Centre after prof. R. Yeolyan in Yerevan, Armenia. The first two transplants have been performed by Professor Dr. Nicolaus Kröger, Head of Transplantation Department of Eppendorf Clinic in Hamburg, together with the transplant surgeons’ team of Yeolyan Haematology Centre led by prof. Smbat Daghbashyan.
Due to the support of the Armenian Government, Ministry of Health and “Give life” charitable foundation, two patients suffering from malignant blood disorder myeloma were able to receive contemporary treatment with the bone marrow transplantation method in Armenia.
Immediately after the surgery, professors Nicolaus Kröger and Smbat Daghbashyan informed the reporters about the procedure of the surgery.
Smbat Daghbashyan firstly noted that a new page has opened in the haematology sphere in Armenia, as the long-awaited stem cell transplantation has turned into reality.
In his words, after this surgery it can be stated that the patients who need a bone marrow transplantation no longer have to leave for abroad for that end.
Speaking about the patients, Smbat Daghbashyan noted that the disease repeated itself in the two patients after numerous courses of chemotherapy.
“Stem cells transplantation was instructed for those patients, thus as a result of the cooperation with our German colleagues, we chose them, as it was the only way to prolong their lives,” prof. Daghbashyan said.
In his turn, Nicolaus Kröger noted that this is an innovative method used worldwide to treat malignant blood diseases, namely the leukaemia.
“In fact, the actual transplant process is not short: it can take months. Today we took the first step. Though certain complications might emerge in the process, I think everything will be possible to overcome. We have launched a close cooperation with Armenia’s haematology centre, and it will be continuous,” the professor said.
Smbat Daghbashyan added that now they can assure that the patient who applies to the Haematology Centre, will receive the same treatment as he would receive in Eppendorf Clinic in Hamburg.
To note, one of the operated patients is from Artsakh (50 years old) and the other is from Armenia (62 years old).
Professor Nicolaus Kröger today handed over certificates to the doctors who have undergone trainings in their clinic.
Dr.  Daghbashyan informed that 60 patients need bone marrow stem cell transplantation in Armenia annually with 7-10 patients possible to undergo the surgery procedure during this year.
The transplant is performed in several stages. It includes chemotherapy procedure, bone marrow stimulation, stem cells harvesting, preparation of the patients with medicine and then the actual procedure of the stem cells transplantation. This process that requires expensive substances and application of modern technologies can take up to one month.