Վարչապետ. Սերմերի ոլորտը պետք է դարձնել բիզնես, դրանով փող աշխատել
«Ինչո՞ւ առ այսօր հսշվարկ չենք արել, թե ինչպես անել, որպեսզի դրսից կախվածությունը նվազեցնենք: Անընդհատ ասում ենք, որ պետք է ներմուծումը փոխարինել, ուրեմն պետք է ուսումնասիրենք, թե Հայաստանն ինչ է ներմուծում և դրա դիմաց ինչ ենք կարողանում անել»,-գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատուներից հետաքրքրվել է նախարարություն այցելած վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
«Ինչո՞ւ սերմերի ոլորտը չենք դիտարկում, եթե ունենք սելեկցիոն կայան: Եթե խոսում ենք արտահանումը ներքին արտադրանքով փոխարինելու մասին, ունենք մի բան, որը լավ է աշխատում, ուրեմն պետք է ընդլայնենք նրա գործունեությունը»,-հարցադրումները շարունակել է կառավարության ղեկավարը:
ԳՆ հասարակայանության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նա ընդգծել է, որ Գյումրիի սելեկցիոն կայանի հիման վրա պետք է ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը կարողանում է դառնալ նորմալ կոմերցիոն կառույց, որը զբաղվում է և սերմերի արտադրությամբ, և վաճառքով:
«Սերմերի ոլորտը պետք է դարձնել բիզնես, դրանով փող աշխատել, ամեն տարի սուբսիդավորման համար ավելի մեծ միջոց չհատկացնել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը նշել է, որ յուրաքանչյուր միջոց ծախսելուց, որոշում կայացնելուց պետք է ունենալ կոշտ վերաբերմունք:
«Պետք է հասկանալ՝ ի՞նչի համար ենք ծախսում, ի՞նչ է լինելու արդյունքում: Յուրաքանչյուր ծախսին, յուրաքանչյուր որոշմանը պետք է հետևի թվային պատասխան: Ինձ պետք է թվով ներկայացնեք, թե ինչ ենք ստանալու արդյունքում: Այլ լուծում չի ընդունվելու: Վերլուծել, մոնիտորինգ և նմնատիպ բառերը պետք է օգտագործեք նվազագույնը, խոսում ենք լակոնիկ, գումարով, արդյունքով»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер Армении Карен Карапетян: Сферу производства семян нужно превратить в бизнес
«Почему до сих не сделано подсчетов, чтобы понять, как снизить зависимость от импорта? Постоянно говорим о необходимости импортозамещения. Соответственно, необходимо изучить, что импортирует Армения и что можно предложить взамен», – заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян, посетивший сегодня министерство сельского хозяйства РА.
«Почему мы не рассматриваем сферу производства семян, если у нас есть селекционная станция?» – сказал премьер.
Как передает пресс-служба Минсельхоза РА, премьер подчеркнул, что на базе Гюмрийской селекционной станции нужно создать закрытое акционерное общество, которое станет нормальной коммерческой структурой, занимающейся производством и продажей семян.
«Сферу производства семян нужно превратить в бизнес, зарабатывать на этом деньги, а не выделять с каждым годом все больше средств для субсидирования», – сказал Карен Карапетян.
При этом глава правительство подчеркнул важность проявления жесткого подхода при выделении тех или иных средств.
«Нужно понимать, для чего мы расходуем те или иные средства? Что получим в результате?» – сказал премьер, добавив: «Вы мне должны представить в цифрах, что мы получим в итоге. Другие решения приниматься не будут. Слова „анализ”, „мониторинг” и другие подобные выражения нужно использовать как можно меньше, говорим лаконично, цифрами».