«Philip Morris Brands Sarl»-ը դատարանում պարտվել է հայկական «Արարատ»-ին
Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը մարտի 22-ին մերժել է Ռուսասռանի Դաշնություն «Արարատ»  ծխախոտը ներմուծող  «Գրանտ Տոբակո» ՓԲԸ-ի դեմ  Philip Morris Brands Sarl ընկերության հայցը:  Փոխանցում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ն:
Պարբերականի անդրադարձը ներկայացնում ենք ստորև.
«Վերհիշենք խնդրի պատմությունը: 2016 թվականին Philip Morris Brands Sarl ընկերությունը, պնդելով Ararat և  Marlboro ծխախոտի տուփերի դիզայնի շփոթելու աստիճանի նմանությունը, Մոսկվա քաղաքի արբիտրաժային դատարան էր դիմել ընդդեմ  «Գրանտ Տաբակ» ՓԲԸ-ի, պահանջով՝ արգելել Ararat ապրանքանշանի կիրառումը Ռուսաստանի Դաշնության  տարածքում, ինչպես նաև ոչնչացնել այդ սիգարետների ողջ քանակությունն ու վճարել 5 մլն. ռուբլու փոխհատուցում:
Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանում լսվող գործն աննախադեպ չէր: Նմանօրինակ դատական վեճեր ծագել էին նաև մյուս երկրներում: Հայկական արտադրողն իր իրավունքները հաջողությամբ պաշտպանել է նաև Լիբանանում, Քուվեյթում, ԱՄԷ-ում և Թայվանում: Վերոնշյալ երկրներում դատական վեճերը նա է շահել: Այդ պետությունների իրավասու մարմինները դատավճիռ են կայացրել, որ ծխախոտի տուփերի միջև սպառողին շփոթեցնելու աստիճանի նմանություն չկա:  23.05.2016 թվականին ՀՀ վարչական դատարանը նույնպես մերժել է Philip Morris Brands Sarl ընկերության հայցն ընդդեմ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գործակալության, որն Ararat-ը գրանցել է որպես ապրանքանիշ:
Այս թեմային է անդրադարձել ՌԴ հակամենաշնորհային դաշնային ծառայությունը, որը, որպես երրորդ կողմ, ներգրավվել էր դատական գործընթացի մեջ: Նա դատարանին է ներկայացրել իր պաշտոնական դիրքորոշումը, համաձայն որի, Ararat և  Marlboro ապրանքանշանների միջև շփոթության աստիճանի նմանություն չկա: Հետևաբար, ՌԴ-ի տարածքում Ararat ծխախոտի իրացման խոչընդոտներ չպետք է լինեն: 22.11.2016 թվականին այս մասին հայտնել է նաև ՌԴ հակամենաշնորհային դաշնային ծառայության ղեկավարի տեղակալ Անդրեյ Կաշևարովը:
Մոսկվա քաղաքի արբիտրաժային դատարանը, գնահատելով կողմերի ներկայացված փոխկապակցված ապացույցները, եկել է հետևյալ եզրահանգման՝ Philip Morris Brands Sarl-ի և «Գրանտ Տաբակ» ՓԲԸ-ի ծխախոտների տուփերի փաթեթավորման պատկերի մասերի համեմատական վերլուծությունը թույլ է տալիս հաստատել Marlboro և Ararat ծխախոտների տուփերի պատկերների տարրերի շփոթության աստիճանի նմանության բացակայությունը, թե՛ առանձին վերցված, թե՛ համակցված:
Marlboro-ի «Ռուֆթոփ» տարրի բացառիկության և Marlboro-ի ապրանքանշանի հետ կապ ունենալու պատրանք ձևավորելու Ararat ծխախոտի արտադրողի իբր մտադրության մասին Philip Morris Brands Sarl-ի պնդումը դատարանն անհիմն է համարել:  Ararat ծխախոտի տուփերի վրա պատկերված տարրը ներկայացնում է հայ ժողովրդի համար սուրբ համարվող լեռան ոճային պատկերն ու միասնականորեն  համակցված է Ararat բառային տարրի հետ:
Դատարանը ուշադրության է արժանացրել նաև այն փաստը, որ  «Շրջապատող ծխախոտի ծխից ու ծխախոտի օգտագործման հետևանքների ազդեցությունից քաղաքացիների առողջության պաշտպանության» մասին դաշնային օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն,  23.02.2013 թվականից ծխախոտ գնելիս գնորդը չի կարող տեսնել ծխախոտի փաթեթավորումը և, համապատասխանաբար, նաև ծխախոտի տուփի պատկերը: Նա ստիպված է ծխախոտ ընտրել բացառապես անվանումով՝ խանութի կողմից ներկայացված ցանկից:
Grand Tobacco ընկերության իրավաբան Նիկոլայ Հակոբյանը կարծում է, որ Philip Morris Brands Sarl-ը փորձել է արհեստական խոչընդոտներ ստեղծել՝ ռուսական շուկայում հայկական ծխախոտների շրջանառությունն արգելելու նպատակով: Հակոբյանի խոսքով՝ դատարանում Philip Morris Brands Sarl-ի ներկայացուցիչը նկատել է, որ որքան շատ են վաճառվում Ararat ծխախոտը, այնքան քիչ է իրացվում Marlboro-ն: Դա ներկայացվում էր որպես կորուստ իր ընկերության համար: Արդյունքում, կշռադատելով բոլոր փաստարկները, դատարանը  եզրակացրել է, որ Ararat ու Marlboro ծխախոտների դիզայնի շփոթության աստիճանի նմանություն չկա: Այսինքն՝ հայկական արտադրողն իրավունք ունի ռուսական շուկայում իրացնել իր ծխախոտները բարեխիղճ մրցակցության պայմաններում: Սա կարելի է կոչել հերթական հաղթանակ»:

Между товарными знаками Marlboro и Ararat нет схожести: суд полностью отклонил иск компании «Philip Morris Brands Sarl»
15:35 11/04/2017
Арбитражный суд города Москвы 22 марта принял окончательное решение по делу Marlboro против Ararat. Суд полностью отклонил иск компании «Philip Morris Brands Sarl» против ООО «Гранд Табак» (импортер сигарет Ararat в РФ). Посвященный данной теме материал «Комсомольской правды» приводим ниже без изменений и сокращений:
«Вспомним историю вопроса. В 2016 году компания «Philip Morris Brands Sarl», настаивая на схожести до степени смешения дизайна пачек сигарет Ararat с дизайном пачек Marlboro, обратилась в Арбитражный суд города Москвы с иском против ООО «Гранд Табак» (импортеру) с требованием запретить использование товарного знака Ararat на территории России, а также уничтожить все количество этих сигарет и взыскать компенсацию в размере 5 млн. рублей.
Дело, которое слушалась в Арбитражном суде города Москвы, не было единичным. Точно такие же споры возникали и в других странах. Армянский производитель удачно отстоял свои позиции в Ливане, Кувейте, ОАЭ и на Тайване. В этих странах споры завершились в его пользу. Компетентные органы данных стран вынесли вердикт, что схожести до степени смешения между пачками сигарет, которая могла бы ввести в заблуждение потребителя, нет.
23.05.2016 г Административный суд Республики Армения также отклонил иск «Philip Morris Brands Sarl» против Агентства Интеллектуальной собственности Министерства экономики Республики Армения, которое зарегистрировало сигареты Ararat в качестве товарного знака.
На эту тему высказалась Федеральная Антимонопольная служба РФ, вовлеченная в судебный процесс как третья сторона. Она представила суду официальную позицию: между товарными знаками Marlboro и Ararat нет схожести до степени смешения. Следовательно, не должны быть препятствия для реализации сигарет Ararat на территории РФ. Об этом также 22.11.2016 года сообщил заместитель председателя Федеральной Антимонопольной службы РФ Андрей Кашеваров.
Арбитражный суд города Москвы, оценив представленные сторонами доказательства в их совокупности и взаимосвязи, пришел к следующему выводу: сравнительный анализ изобразительных частей товарных знаков «Philip Morris Brands Sarl» и упаковок пачек сигарет ООО «Гранд Табак» позволяет установить отсутствие сходства до степени смешения изобразительных элементов товарных знаков Marlboro и пачек сигарет Ararat, как каждого в отдельности, так и в композиции.
По поводу уникальности элемента Marlboro «руфтоп» и утверждения «Philip Morris Brands Sarl» о якобы намерении производителя сигарет «Ararat» формировать иллюзию причастности к товарному знаку Marlboro, суд посчитал необоснованным.
Изобразительный элемент на пачках сигарет Ararat представляет собой стилизованное изображение горы, священной для армянского народа, и составляет единую смысловую композицию со словесным элементом Ararat.
Суд также принял во внимание тот факт, что в соответствии со статьей 19 Федерального закона «Об охране здоровья граждан от воздействия окружающего табачного дыма и последствий потребления табака» от 23.02.2013 г. покупатель при покупке сигарет не может видеть упаковку сигарет и, соответственно, изображения, содержащиеся на пачке сигарет. Он вынужден выбирать сигареты исключительно по их названию из списка, предоставленного магазином.
Юрист компании-призводителя «Grand Tobacco» Николай Акобян считает, что «Philip Morris Brands Sarl» пытался создавать искусственные препятствия с целью запретить оборот армянских сигарет на российском рынке. По словам Акобяна, на суде представитель «Philip Morris Brands Sarl» отмечал, что чем больше продаются сигареты Ararat, тем меньше реализация Marlboro. Это представлялось, как убыток для своей компании. В итоге суд, взвесив все аргументы, посчитал, что схожести до степени смешения дизайнов сигарет Ararat с дизайном сигарет Marlboro нет. Значит, армянский производитель имеет право на реализацию своих сигарет на российском рынке в условиях добросовестной конкуренции. Это можно назвать очередной победой».