Ստեղծվել է հանձնաժողով արևային կայանների կառուցման ծրագրին աջակցելու նպատակով
Անցած տարվա վերջին կառավարության կողմից հաստատված արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի հրամանով հաստատվել է հանձնաժողովի կազմը, որում ընգրկված են ներկայացուցիչներ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ տնտեսական կառավարման և զարգացման, ՀՀ արդարադատության, ՀՀ բնապահպանության նախարարություններից, ՀՀ Կենտրոնական բանկից, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից և այլ գերատեսչություններից։
Ինչպես տեղեկացնում են Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության  հետ  կապերի   բաժնից, հանձնաժողովի նպատակն է ներկայացնել առաջարկություններ արդյունաբերական մասշտաբի արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցմանն աջակցող քայլերի ուղղությամբ։
Ինչպես հայտնի է, կառավարության հավանությանն արժանացած ներդրումային ծրագրի համաձայն, Հայաստանի վեց տեղանքներում նախատեսվում է մինչև 110 մեգավատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանների կառուցում։ Առաջին փուլում ընտրվել է Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկի տեղանքը, որտեղ կկառուցվի 55 մեգավատ հզորությամբ կայան։

Commission established to assist program of solar power plant construction in Armenia
In order to ensure the implementation of the investment program for the construction of the solar power plants approved by the Armenian Government at the end of the last year, an inter-agency commission has been established.
Upon the order of Armenian Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan, the staff of the commission has been approved, involving representatives from the Ministries of Energy Infrastructures and Natural Resources, Finance, Economic Development and Investments, Justice, Nature Protection, as well as from the Central Bank of Armenia, the Public Services Regulatory Commission and other state agencies.
As the Information and Public Relations Department of Armenia’s Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources told Panorama.am, the commission is set to present proposals over the steps assisting the construction of the industrial-scale solar power plants.
To note, on the basis of the investment program approved by the Government, 110MW solar power plants are to be constructed in six locations in Armenia with the first 55MW plant to be constructed in Masrik site of Gegharkunik Province.