Էմմա Պողոսովա. Ցանկանում եմ` Հայաստանի անունը սուսերամարտում միշտ հորիզոնում լինի
Խոցասուսերակիր Էմմա Պողոսովան սուսերամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում առաջին անգամ տեղ է զբաղեցրել ութ ուժեղագույնների մեջ: Սա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ լավագույն արդյունքն է:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Պողոսովան ասաց, որ քառյակում հայտնվելու շանս ուներ, սակայն արդեն գերհոգնած էր. «Մրցակիցներս աստիճանաբար ավելի ուժեղ էին դառնում: Ամենադժվար մենամարտն ամերիկացի սուսերամարտիկի հետ էր: Գիտակցում էի այդ փաստը: Սկզբում պարտվում էի, բայց հետո հավաքվեցի և մեկ միավորի առավելությամբ հաղթեցի (15:14):
Մյուս մարզիկները ևս ուժեղ և բարձրակարգ էին: Այս արդյունքն ինձ մեծ վստահություն տվեց: Կանխազգում էի, որ 16 ուժեղագույնների մեջ կլինեմ, բայց, երևի Աստծո կամքն էր, որ ութնյակում հայտնվեցի: Լավագույն քառյակում տեղ գտնելու շանսեր ունեի, սակայն գերհոգնած էի: Ակնհայտ է, որ աշխատելու տեղ կա»:
Պողոսովայի խոսքով, այս արդյունքն իր և թիմի համար շատ կարևոր էր: Նրանք հետզհետե ավելի շատ մրցաշարերի կմասնակցեն.
«Միջազգային մակարդակում աստիճանաբար երևում ենք: Մեզ նաև հրավերներ են ուղարկում տարբեր երկրներում մրցումների մասնակցելու համար: Ինը օրից կմեկնեմ Մինսկ, որտեղ կմասնակցեմ Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը: Ակնկալում եմ, որ այնտեղ նույնպես լավագույն 16-ի կամ 8-ի մեջ կլինեմ, չնայած մրցակիցներս ինձնից մեծ են:
Դրանից հետո Վրաստանում և Գերմանիայում կմասնակցեմ մեծահասակների մրցաշարերի, օգոստոսին՝ ուսանողական խաղերին:
Ցանկանում եմ` Հայաստանի անունը սուսերամարտում միշտ հորիզոնում լինի: Իսկ ինձ համար նպատակ ունեմ լինել ոչ միայն ուժեղագույնների թվում, այլև` ուժեղագույնը»,-ասել է Պողոսովան:

Шпажистка Эмма Погосова на чемпионате мира по фехтованию среди юниоров впервые заняла место в восьмерке сильнейших. Это – лучший результат в истории независимой Армении. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
«Соперники постепенно становились все сильнее. Самый трудный поединок был с американской фехтовальщицей. Я осознавала этот факт. Вначале проигрывала, но потом сумела собраться и победить с преимуществом в одно очко (15:14).
Другие спортсмены тоже были сильные и высококлассные. Этот результат придал мне уверенности. Предчувствовала, что буду в числе 16 лучших, но, наверное, по воле Бога оказалась в восьмерке сильнейших. Могла попасть в квартет лучших, шансы были, но я очень устала. Очевидно, что есть над чем работать», – отметила фехтовальщица.
По словам Погосовой, этот результат очень важен для нее и для команды.
«Постепенно начинаем появляться на международном уровне. Нам также присылают приглашения на соревнования из разных стран. Через 9 дней поеду в Минск, где приму участие в чемпионате Европы до 23 лет. Ожидаю, что там тоже смогу попасть в число 8 или 16 сильнейших, хотя мои соперники старше меня.
После этого выступлю во взрослых соревнованиях в Грузии и Германии, а в августе – на Студенческих играх.
Хочу, чтобы Армения всегда была на высоте в фехтовании. А для меня существует цель – быть не просто в числе сильнейших, а сильнейшей», – сказала Погосова.