FAST (Foundation for Armenian Science and Technology) հիմնադրամը հայտարարել է Խորհրդատվական խորհրդի ձևավորման և գործող գործադիր տնօրենի նշանակման մասին:
Առաջին անգամ FAST-ի ստեղծման մտադրության մասին 2016 թ. հուլիսին խոսել էր սոցիալական ներդրող և գործարար, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը` նշելով, որ հիմնադրամն ուղղված է լինելու «Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունների համար միջավայր զարգացնելուն և հայաստանյան ու միջազգային գիտական հանրությունների գիտական, տեխնոլոգիական ու ֆինանսական ռեսուրսները մոբիլիզացնելուն»։
FAST հիմնադիրներն են Ռուբեն Վարդանյանը և Նուբար Աֆեյանը՝ IDeA հիմնադրամի անունից, Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը՝ «Այբ» և «Լույս» հիմնադրամների անունից, բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտի գործարար Արթուր Ալավերդյանը: Ստեղծվել է Հոգաբարձուների խորհուրդը, որն ունի հինգ անդամ՝ ներառյալ հիմնադիրները: Խորհրդի նախագահ է ընտրվել Արթուր Ալավերդյանը:
Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունից տեղեկանում ենք, որ խորհրդատվական խորհուրդը գլխավորել է Նուբար Աֆեյանը:
«Հայաստանի ապագան մեծ մասամբ կախված է նորարարական մոտեցում դրսևորելու և գլոբալ շուկաներում մրցունակ ապրանքներ և ծառայություններ ստեղծելու երկրի ընդունակությունից: FAST-ը այդ ներուժը տեսանելի ապագայում իրականություն դարձնելու կատալիզատոր է լինելու»,-ասել է նա:
«Խորհրդային ժամանակ Հայաստանը եղել է մեծ երկրի գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունների բացարձակ առաջատարը: Հուսով եմ, որ FAST–ը թույլ կտա Հայաստանին վերադարձնել իր դիրքերը մի շարք ուղղություններում, ինչպես նաև կրթության և ակադեմիական հետազոտությունների ոլորտում: Եվ այս անգամ մենք հանդես կգանք որպես առաջատարներ գլոբալ մակարդակում ՝ նախկին ԽՍՀՄ-ի սահմաններից դուրս», - ասել է խորհուրդի անդամ Նաիրա Հովակիմյանը:
FAST-ի գործադիր տնօրեն է նշանակվել ձեռնարկատեր, նորարարական էկոհամակարգերի ճարտարապետ Արմեն Օրուջյանը:
«Աշխարհում այսօր աննախադեպ տեխնոլոգիական փոփոխություններ են տեղի ունենում: FAST-ը ստեղծվում է իր հիմնադիրների տեսլականի, ինչպես նաև Հայաստանի և ողջ աշխարհի հայերի պատմական գիտական ձեռքբերումների շնորհիվ: Գլոբալ ռեսուրսների հասանելիությունը կարող է Հայաստանը դարձնել աշխարհի առաջատար գիտական և բաց նորարարական հանգույցներից մեկը: Ես պատկերացնում եմ մի աշխարհ, որում Հայաստանը տեխնոլոգիական միտումների թելադրողը կլինի տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս: Ոգևորված եմ, որ այս նախաձեռնության իրականացմանը մասնակցելու հնարավորություն ունեմ», - հայտարարել է Արմեն Օրուջյանը:
FAST-ի ստեղծման մասին հայտարարությանը հետևած 9 ամիսների ընթացքում հիմնադիրները մի շարք արդյունավետ քննարկումներ են ունեցել աշխարհի տարբեր քաղաքներում՝ գիտնականների, ներդրողների և ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ: Երևանյան թիմը տվյալների շտեմարան է հավաքել, որը ներառում է շուրջ 5000 գիտնականներ և ինժեներներ Հայաստանից ու Սփյուռքից: Նրանցից ավելի քան 120-ը իրենց ավանդն են ունեցել FAST նախաձեռնության քննարկման մեջ: Նախապատրաստական աշխատանքներում կարևոր ներդրում են ունեցել նաև Համահայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (AGBU), Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, Synopsis-ը, NSF-ն, National Instruments-ը և ավելի քան 100 անձինք, ովքեր կարևոր և գնահատելի առաջարկություններ են ներկայացրել:
«Մեր գլխավոր նպատակն է միավորել պետությունն ու մասնավոր հատվածը, լայն հասարակությունն ու էլիտան, Հայաստանի քաղաքացիներին ու Սփյուռքը, մեր արտասահմանյան գործընկերներին, նվիրատուներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որպեսզի միացյալ ուժերով պայմաններ և մեխանիզմներ ստեղծենք Հայաստանը տարածաշրջանային տեխնոլոգիական ու նորարարական կենտրոն դարձնելու համար», - հայտարարել է Ռուբեն Վարդանյանը:
FAST-ի երեք գլխավոր գործառույթներն են՝ լինել տեխնոլոգիական զարգացման կատալիզատոր, կենտրոնացնել և համակարգել ջանքերը: FAST-ի զարգացման համար նախնական ֆինանսավորման ծավալը կկազմի մինչև 15 մլն ԱՄՆ դոլար: Հիմնադիրները միջոցների ներգրավման գլոբալ արշավ կնախաձեռնեն՝ հինգ տարվա ընթացքում մինչև 250 մլն դոլար ներգրավվելու համար:

FAST Foundation announces the formation of the Advisory Board and the appointment of the CEO
FAST (The Foundation for Armenian Science and Technology) announced the formation of the Advisory Board and the appointment of the Chief Executive Director.
As the IDeA Foundation reports in a released statement, impact investor and social entepreneur, co-founder of the IDeA Foundation Ruben Vardanyan made his first statement on the intention to create the FAST Foundation in July 2016, noting that the Foundation would focus on "the development of environment for technological innovations in Armenia and mobilization of scientific, technological and financial resources of the Armenian and international community".
Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan on behalf of the IDeA Foundation, Fr. Mesrop Aramyan on behalf of the Ayb and Luys Foundations, the high tech and innovations entrepreneur Artur Alaverdyan became the co-founders of the FAST Foundation. Board of Trustees of five people was established, including the co-founders; Artur Alaverdyan was appointed Chairman of the Board.
As the Head of the Advisory Board Noubar Afeyan stated: “The future of Armenia will depend greatly on its capacity to innovate and to provide competitive products and services within the global markets. The Foundation for Armenian Science and Technology is a timely catalyst in making this potential a near-term reality”.
“Back in Soviet times Armenia held absolute leadership in scientific and technological innovations of the big country. In 1956 the USSR government launched the Yerevan Computer Research and Development Institute after Mergelyan, and since then we were well known for leading IT and software developments in USSR. The collapse of former Soviet Union, the major earthquake, the long-lasting economic and energy crisis destroyed the economy of the country leading to mass immigration. I am hopeful that FAST will give the opportunity to re-establish ourselves again as leaders in a number of major industries, in education and academic fronts as well, and this time we will come across as leaders on a global scale outside the borders of former Soviet Union,” Naira Hovakimyan, member of the Advisory Board has commented.
The businessman, architect of innovative ecosystems Armen Orujyan was appointed Chief Executive Director of FAST. “The world is experiencing an exciting and unprecedented technological transformation. Exponential advances are taking place in all verticals empowering people and economies. FAST propelled by its Founders’ vision, historical scientific accomplishments of Armenia and Armenians around the world, and access to global resources can thrust Armenia into becoming one of the leading if not the leading scientific and open innovation hubs. I envision a world where Armenia is a trendsetter of disruptive and cutting edge innovation in the region and beyond. I find it inspiring and a privilege to be involved with the Founders and all other stakeholders in helming this initiative forward,” Armen Orujyan stated.
During the 9 months from the first announcement of FAST, its co-founders have conducted a series of efficient discussions in different cities in the world with the participation of scientists, investors and entrepreneurs. The team in Yerevan has created a database of almost 5,000 scientists and engineers from Armenia and the Diaspora. More than 120 people from that database contributed to the discussions of the FAST initiative. A significant contribution into this preparatory work was made by the Armenian General Benevolent Union (AGBU), American University of Armenia, Synopsis, NSF, National Instruments and more than a hundred people who made important and valuable suggestions.
“Our main goal is to unite the state and the private sector, the public and the elite, the citizens of Armenia, the diaspora and our partners in other countries, the donors and the international organizations, - in order to turn Armenia into one of the leading R&D hubs of the world together,” Ruben Vardanyan stated.
The Foundation reminds that FAST intends to become a platform for bringing the technological breakthrough in Armenia in the areas of IT and computer science, artificial intelligence, robotics, biotechnology, advanced engineering and manufacturing technologies. The Foundation will be based on 4 pillars: education, research, start-ups and production. Expert council will be formed for every direction.
FAST is planned to pursue three main goals: to serve as a catalyst for technological development, concentrate the efforts and last, but not least, to coordinate the progress in the field. At the same time, FAST will operate according to the principle of an open platform that is ready for the development of partnership relations with private, state, public and scientific organizations in Armenia and in foreign countries. Organizationally FAST will operate as a FOF, without pursuing a commercial objective by itself. The initiative will create commercial venture funds and other business structures.
The scope of the initial financing for the development of the Foundation will be up to USD 15 million. The co-founders will launch a global fundraising campaign to attract up to USD 250 million within five years.