«Քաղաքում ֆուտբոլի ակադեմիա ունենալու անհրաժեշտությունը չափից ավելի մեծ է»,-Էջմիածնի ֆուտբոլի ակադեմիայի հիմնարկեքի արարողությունից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, քաղաքը ժամանակին կորցրել է մարզադահլիճները, մարզադաշտը և դրանց կարիքը շատ էր զգացվում:
«Առնվազն 200 մարզիկ տարբեր դպրոցներում պարապում են ֆուտբոլով, իսկ մարզիչներին քաղաքն է վարձատրում: Ակադեմիա ունենալու խնդրանքով դիմեցինք Հանրապետության նախագահին, և պետություն-ազգային ֆեդերացիա-քաղաք համատեղ աշխատանքով մեկ-երկու տարվա ընթացքում կկառուցվի ֆուտբոլի ակադեմիան»,-ասաց Կ. Գրիգորյանը:
Քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ 1100 մետր քառակուսի մակերես ունեցող երկհարկանի շենքում կլինեն ժամանակակից ֆուտբոլը սպասարկող ենթակառուցվածքներ:
Էջմիածնի ֆուտբոլի ակադեմիանն կունենա նաև բացօթյա լողավազան, արհեստական 1 և բնական 3 խոտածածկով խաղադաշտեր: Կկառուցվի նաև մոտ 500 նստատեղով տրիբունա՝ֆուտբոլի առաջնությունների պաշտոնական հանդիպումները հյուրընկալելու համար:
Կարեն Գրիգորյանը նշեց նաև, որ ակադեմիայում կարող է մարզվել մինչև 600 երեխա: Ակադեմիան աշխատանքով կապահովի 25-30 մարդու՝ 130-150 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Հիմնարկեքի արարողությանը մասնակցելու համար Հայաստանի հոգևոր կենտրոն են մեկնել ՀՀ նախագահը, ՈւԵՖԱ-ի նախագահն ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը:

В городе Эчмиадзин  вскоре появится футбольная академия
Городу Эчмиадзин (Вагаршапат) Армавирской области Армении футбольная академия крайне необходима.  Об этом сказал сегодня журналистам перед церемонией закладки фундамента академии мэр города Карен Григорян.
«Футболом в различных школах занимаются порядка 200 спортсменов, а тренеров оплачивает город. С просьбой открыть у нас академию мы обратились к президенту Армении. Благодаря сотрудничеству между государством, национальной федерацией и городскими властями в течение 1-2 лет будет построена футбольная академия», – сказал он.
У футбольной академии Эчмиадзина будет также свой бассейн на открытом воздухе, футбольные поля как с натуральным газоном, так и с искусственным настилом, планируется построить трибуну вместимостью порядка 500 мест.
Карен Григорян указал также, что в академии тренироваться смогут до 600 детей, будут открыты 25-30 новых рабочих мест со средней зарплатой 130-150 тыс. драмов.
Для участия в торжественной церемонии закладки фундамента Академии футбола в Эчмиадзин прибыли президент Армении Серж Саргсян, президент Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) Александер Чеферин и президент ФФА Рубен Айрапетян.