Վլադիմիր Պուտին. ԵԱՏՄ-ում համագործակցությունը հաջող ընթացք ունի
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում տեղի ունեցող Եվրասիական տնտեսական գերագույն խորհրդի նիստի ժամանակ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համագործակցությունը հաջող է գնահատել: Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունը:
«Նշեմ, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությունը հաջող ընթացք ունի, միասին մենք ունեցանք արդյունքներ տնտեսական օպերատորների համար ունիվերսալ կանոններով օժտված ծավալուն միասնական շուկայի ձևավորման և ամրապնդման գործում»,- ասել է ՌԴ նախագահը և հավելել, որ ԵԱՏՄ միասնական շուկան կատարել է անվտանգության բարձիկի դեր:
Պուտինի խոսքով, շուկայի գործառնության շնորհիվ Ղազախստանում զարգանում է մեքենաշինության ոլորտը, Ղրղզստանում պայմանններ ես ստեղծվում տեքստիլ արդյունաբերության և կարի արտադրության զարգացման համար, Իսկ Հայաստանում ավելացել է գյուղմթերքների արտահնումը դեպի ռուսական շուկա: Բելառուսի հետ ակտիվորեն զարգանում է կոոպերացիայի ոլորտը:
«Հրատապ խնդիրներից է ապրանքների, աշխատուժի, ծառայությունների և կապիտալների ազատ տեղաշարժի խոչընդոտների աստիճանաբար վերացումն է»,- նշել է Պուտինը և հավելել, որ նմանատիպ խոչընդոտներ, ցավոք, դեռևս գոյություն ունեն, որոնք ըստ ՌԴ առաջնորդի, պետք է վերացվեն մինչև 2025թվականը:

Russian President Vladimir Putin positively estimated the cooperation of the Eurasian Economic Union (EAEU) member-states at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Bishkek on Friday, TASS Russian news agency reports.
"I should note that the cooperation within the EAEU is successfully developing as together we have achieved certain results in the formation and strengthening of the large common market with general rules for economic operators," Putin said, adding that the EAEU common market has functioned as an airbag.
In Putin’s words, the market has contributed to the development of engineering sector in Kazakhstan. In Kyrgyzstan, conditions are being created to promote textile industry and Armenia has seen increase in agricultural product exports to Russia.
"One of the key tasks is to consistently lift barriers hindering the free float of goods, workforce, services and capital," Russian president said, adding that the EAEU countries still face these challenges, which, according to him, will gradually lifted by 2025.