Թեհրանը հերքում է Բաքվում Իրանի դեսպանին՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ կանչելու մասին տեղեկատվությունը
Բաքվում Իրանի դեսպան Ջավադ Ջահանգիրզադեի՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ կանչելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը,-հաղորդում է պարսկալեզու «Ազարիհա.օրգ» կայքը:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ օրերս ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում անելով այդ երկրի ԱԳ նախարարության մամլո խոսնակին, տեղեկատվություն էին հրապարակել, համաձայն որի՝ իբր Շուշիի մզկիթի վերանորոգման աշխատանքներին իրանցի մասնագետների մասնակցության առնչությամբ Բաքվում Իրանի դեսպանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի ԱԳ նախարարությունից «Բադքուբե» կայքի հարցմանն ի պատասխան, հերքել են վերոնշյալ տեղեկատվությունը՝ հավելելով, որ այն օրը, երբ հրապարակվել է Իրանի դեսպանին ԱՀ ԱԳՆ կանչելու մասին լուրը, այդ օրն Իրանի դեսպանը Բաքվում չի եղել. դեսպան Ջահանգիրզադեն Բաքու է վերադարձել ապրիլի 13-ին՝ հինգշաբթի օրը:
Հիշեցնենք, երբ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հրապարակեցին Իրանի դեսպանին ԱԳ կանչելու մասին տեղեկատվությունը, իրանական լրատվամիջոցները նույն օրը հաղորդեցին Բաքվում պատմական երկու մզկիթ քանդելու մասին տեղեկատվությունը:

Официальный Тегеран: Баку распространяет лживые сведения о вызове посла Ирана в МИД Азербайджана
Сведения, распространенные в азербайджанских СМИ, о вызове посла Ирана в Баку Джавада Джахангирзаде в министерство иностранных дел Азербайджана, не соответствуют действительности. Об этом сообщает иранский информационный сайт «Azaria.org».
Согласно иранскому источнику, несколько дней назад азербайджанские СМИ со ссылкой на заявление пресс-секретаря главы МИД Азербайджана распространили информацию, будто посол Ирана был вызван во внешнеполитической ведомство в связи с проводимыми незаконными ремонтными работами мечети в Шуши, к которым привлечены специалисты из Ирана.
Как сообщает иранский источник, пресс-секретарь МИД Ирана отрицает данные сведения. Также отмечается, что в тот день, когда была распространена вышеупомянутая новость, посол ИРИ не находился в Баку, а вернулся туда лишь в четверг, 13 апреля.
Напомним, когда азербайджанские СМИ распространили дезинформацию о вызове посла ИРИ в МИД Азербайджана, иранские источники в тот же день распространили сведения о разрушении исторических мечетей в Баку.
Отметим, мечеть «Хадж Абд аль-Рахим Бейки» была снесена по приказу мэра Баку 11 апреля. Пресс-служба мэрии города сообщила, что снос мечети осуществлялся «в рамках программы благоустройства столицы Азербайджана».