Կառավարությունը «ձեռք կքաշի՞» Հայաստան-Իրան ազատ տնտեսական գոտու գաղափարից. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ը գրել է․ «Մեծ է հավանականությունը, որ կառավարությունը «ձեռք կքաշի» Հայաստան-Իրան սահմանին ազատ տնտեսական գոտու գաղափարից: Դրա պատճառները մի քանիսն են, իսկ ամենակարևորը տնտեսական նպատակահարմարության բացակայությունն է:
Ազատ տնտեսական գոտին, որը պետք է տեղակայվի Ագարակ քաղաքի հարակից տարածքում, սկզբնական շրջանում պահանջում է մոտ 30 միլիոն դոլարի ներդրում: Սակայն վերջին շրջանում, երբ կրկին սրվել ԱՄՆ և Իրանի միջև հարաբերությունները, ազատ տնտեսական գոտու առանց այդ էլ ոչ հստակ հեռանկարները դարձել են ավելի մշուշոտ: Բացի դրանից, այդ ազատ գոտու հաջող գործունեության հիմքում դրված էր Եվրասիական տնտեսական միության հետ Իրանի հարաբերությունների խորացման ծրագրերը:
Սակայն վերջին շրջանում այդ հարաբերությունների խորացման, մասնավորապես՝ ԵՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը, ըստ էության, կանգ է առել»:

«Айкакан жаманак»: Армения может отказаться от идеи создания Свободной экономической зоны с Ираном
Велика вероятность тот, что правительство откажется от идеи создания Свободной экономической зоны (СЭЗ) Армения – Иран, пишет газета «Айкакан жаманак». Как отмечает издание, на то есть несколько причин, 䐾днако самая важная – отсутствие экономической целесообразности.
«Свободная экономическая зона, которая будет находиться на территории рядом с городом Агарак, в начальный период требует инвестиции примерно на 30 млн. долларов. Однако в последнее время, когда отношения между США и Ираном вновь обострились, и без того не очень четкие перспективы СЭЗ стали более призрачными. Кроме того, в основу успешной деятельности этой свободной экономической зоны лежат программы углубления отношений между Евразийским экономическим союзом и Ираном.
Однако в последнее время процесс углубления этих отношений, в частности подписания соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном, по сути, приостановился», - отмечает издание.