Ցինիզմի անսահմանությունը․ ադրբեջանական լոբբին «բացահայտել» է ԵԽ-ում Հայաստանի օգտին աշխատող «Միստր-X»-ին
19:27 20/04/2017
«Եվրոպական ռազմավարական հետախուզության և անվտանգության կենտրոն» (ESISC) կոչվող կազմակերպությունը երկար ճգնելուց հետո հրապարակել է երկրորդ «զեկույցը», որով «բացահայտել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի օգտին աշխատող պատգամավորների, պաշտոնյաների ու ՀԿ-ների ցանցը, որոնք հովանավորվում են Սորոս հիմնադրամի կողմից»։
Առաջին զեկույցում ադրբեջանական լոբբիստները Հայաստանի օգտին աշխատողների թվում էին ներառել ոչ ավել, ոչ պակաս Ջորջ Սորոսին ու նրա հիմնադրամին, ԵԽԽՎ պատգամավորներ Ռենե Ռուքեին, Ֆրենկ Շվաբեին, Քրիստոֆ Շտրասերին, Ֆրասնուա Ռոշբլուանին, Պիտեր Օմցիգին, «Եվրոպական կայունության նախաձեռնությանը», այլ պատգամավորների ու կազմակերպությունների։ Ինտրիգը մեծացնելու համար բաց էին թողել «Միստր-X»-ին։
Եվ ահա այսօր արդեն, երկար մտածելուց հետո, ESISC-ի գործադիր տնօրեն Կլոդ Մոնիքը հրապարակել է, թե ով է այդ «Միստր-X»-ը։
Կլոդ Մոնիքին ներկայացելու համար շատ փաստեր անհրաժեշտ չեն, միայն նշենք, որ նա այն անձն է, ով Ադրբեջանը համարում է կառավարման  լավագույն մոդել ունեցող, ով դիտորդական առաքելություն է կատարել 2015թ․-ի Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններում ու հայտարարել, որ այն պետք է օրինակ լինի տարածաշրջանի համար, քննադատել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին՝ Ադրբեջանին քննադատելու համար։ Այս շարքը կարելի է շարունակել։
Եվ ահա այս կենտրոնը բացահայտում է Հայաստանի համար իբր աշխատող «Միստր-X»-ին՝ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մյուժնիկս, ով «առանցքային գործիչ է Հայաստանի Հանրապետության շահերը սպասարկող ցանցում»։ Որպես ապացույց նշվում է, որ Մյուժնիկսը եղել է Ջորջ Սորոսի աշխատակիցը։
Իսկ թե ինչու է Մյուժնիկսը հայտնվել ադրբեջանցիների թիրախում պարզից էլ պարզ է․ նա ԵԽ այն պաշտոնյաներից է, ում Ադրբեջանը երևի թե չի կարողացել կաշառել ու որոշել է այլ կերպ «մոտենալ» հարցին։ Ադրբեջանին, իհարկե, դուր չի գալիս, որ հանձնակատարը մշտապես բարձրաձայնում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, լրագրողների ու իրավապաշտպանների նկատմամբ ոտնձգությունների ու բռնությունների մասին։ Այսինքն դուր չի գալիս, որ Մյուժնիկսը կատարում է իր անմիջական պատասխանատվության տակ գտնվող աշխատանքը։
Նշվում է, թե Մյուժնիկսի ընտրությունից հետո վերջին 5 տարիներին Սորոսի հիմնադրամի հետ կապ ունեցող ՀԿ-ները մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպել ԵԽԽՎ-ում։ Ավելին, «զեկույցը» մեջբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 4 բանաձևերն ու իրեն իրավունք վերապահում քննադատել «Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիան»։ Մեծ ուրախությամբ նշվում է նաև, որ Մյուժնիկսի պաշտոնավարման ժամկետը շուտով ավարտվում է։
Հաշվի առնելով, թե որքան գումարներ է ծախսում Ադրբեջանը լոբբինգի ու կաշառք բաժանելու վրա, (այսօր միայն The Guardian-ը գրել էր 30մլն եվրոյի մասին  ) կարելի է կռահել այս «զեկույցների» գինը։
Ակնհայտ է, որ նման պատվերների նպատակն է գոնե մեղմել Եվրոպայում Ադրբեջանի նկատմամբ ուղղված քննադատություններն ու ծածկել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի գործունեության խայտառակ բացահայտումները, որոնց մասին վերջին ամիսներին շարունակաբար գրում են միջազգային ԶԼՄ-ները։
Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ պատգամավորներին կաշառելու  պնդումները երկպառակտություն է առաջացրել Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության ամենահին կառույցում, որի առավել սուր զարգացումներին ականատես կլինենք շուտով՝ ապրիլի 24-ից 28-ը Ստրասբուրգում մեկնարկող ԵԽԽՎ նստաշրջանում։

Цинизм без границ: азербайджанские лоббисты проводят мощную кампанию против неподкупных европейских чиновников
20:50 21/04/2017
Организация «Европейский центр стратегической разведки и безопасности» (ESISC) после долгих усилий опубликовали второй «доклад», в котором «разоблачила» депутатов, высокопоставленных должностных лиц и общественных организаций, якобы работающих в пользу Армении и финансируемых Фондом Сорос (Международной благотворительной организацией, учреждённой финансистом и филантропом Джорджем Соросом. – Примеч. ред.)». Об этом говорится в статье политолога Анны Мкртчян для Panorama.am.
Как отмечает автор статьи, в первый доклад азербайджанские лоббисты включили «в список работающих на Армению» ни больше, ни меньше самого Джорджа Сороса и его Фонд, депутатов Рене Руке, Фрэнка Швабе, Кристофа Штрассер, Франсуа Рошблуана, Питера Омцига, также и Европейскую некоммерческую организацию «Инициатива европейской стабильности», а также других депутатов и организации. Для еще большей интриги они упустили лишь «Мистера-икса», пишет А. Мкртчян.
И вот уже сейчас, отмечает политолог, после долгих раздумий исполнительный директор ESISC Клод Монике опубликовал имя того самого «Мистера-икса».
«Для представления Клода Монике не потребуется множества фактов. Отметим, что он является тем, кто считает модель управления Азербайджана лучшей в мире, кто осуществлял наблюдательскую миссию в 2015 году на парламентских выборах в этой стране и заявил, что данные электоральные процессы должны стать примером для государств региона, он тот, кто осуждал БДИПЧ/ОБСЕ за критику в адрес Баку. Этот ряд можно продолжать бесконечно.
И вот данный центр якобы разоблачает “Мистера-икса”, якобы работающего на Армению, и якобы это Нилс Муйжниекс, который является “ключевой фигурой в списке обслуживающих интересы Армении деятелей”. В качестве доказательства отмечается, что Нилс Муйжниекс был сотрудником Джорджа Сороса.
И совершенно очевидно, почему именно Нилс Муйжниекс оказался мишенью Азербайджана. Он является тем должностным лицом ЕС, кого Азербайджан не смог подкупить и поэтому решил “подойти” к вопросу с другого бока. Азербайджану, конечно, не нравится, что Муйжниекс постоянно озвучивал такие вопросы, как ущемление прав человека, преследования и насилие в отношении журналистов и правозащитников в Азербайджане. Иными словами, Азербайджану не нравится, что Нилс Муйжниекс непосредственно выполняет свои должностные обязательства.
Отмечается, что за последние 5 лет после избрания Муйжниекса (в 2012 году избран комиссаром СЕ по правам человека на 6 лет. – Прим. ред.) общественные организации, имеющие отношение к фонду Сороса, организовали ряд мероприятий в ПАСЕ. Более того, автор “доклада” ссылается на 4 резолюции ОБСЕ, имеющие отношение к карабахскому конфликту и оставляет за собой право осуждать “оккупацию азербайджанских территорий”.
Учитывая, сколько денег Азербайджан тратит на лоббизм и дачу взяток (только 20 апреля The Guardian сообщила о взятке в размере 30 млн. евро), несложно догадаться, сколько стоит данный “доклад”.
Очевидно, что цель подобных заказов заключается в смягчении критики в адрес Азербайджана в Европе и сокрытии позорных пробелов азербайджанской делегации в ПАСЕ, о которых в последнее время постоянно пишут мировые СМИ.
Утверждения о подкупе Азербайджаном депутатов ПАСЕ внесли раздор в старейшей европейской организации по защите прав человека, последствия чего мы сможем увидеть совсем скоро – с 24-28 апреля на пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы в Страсбурге», – написала Анна Мкртчян.