Ռուբեն Մելիքյանն ընդգծել է ԱՀ ՄԻՊ ռազմավարություն մշակելու անհրաժեշտությունը
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանն Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լիագումար նիստում ներկայացրել է 2016 թվականի ընթացքում ՄԻՊ հաստատության գործունեության և երկրում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ տարեկան զեկույցը:
Պաշտպանի գրասենյակի հաղորդմամբ, Ռ.Մելիքյանը մանրամասնել է դիմումների վիճակագրական պատկերը, ինչպես նաև անդրադարձել ՄԻՊ հաստատության գործունեության ռազմավարական ուղղություններին` հանրության իրավական մշակույթի բարձրացման, քաղաքացիական հասարակության հետ երկխոսության ամրապնդման, փակ հաստատություններում մարդու իրավունքների երաշխավորման խնդիրներին:
Պաշտպանը հատուկ ընդգծել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների ռազմավարություն մշակելու, ընդունելու և գործարկելու անհրաժեշտությունը, որի պայմաններում հնարավոր կլինի համակարգված եղանակով հասնել չափելի արդյունքների:
Ռ.Մելիքյանը նաև նշել է, որ Ռազմավարության մշակման հարցում ակնկալում է Սփյուռքի կառույցների, ինչպես նաև իրավապաշտպան հանրության օժանդակությունը:

Artsakh Ombudsman underscores need for strategy of human rights of the Artsakh Republic
Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic Ruben Melikyan presented the 2016 annual report on the activities of the Ombudsman’s Office and the human rights state in the country at the plenary session of the country’s Parliament.
As the Ombudsman’s Office told Panorama.am, R. Melikyan detailed on the statistics of the applications and touched upon the strategic directions of the activities of the Ombudsman’s Office, including raising the legal culture among the public, strengthening dialogue with the civil society and issues of guaranteeing human rights in penitentiaries.
The Ombudsman especially underscored the need to develop, adopt and operate a strategy of human rights of the Artsakh Republic.
R. Melikyan also noted that he expects the assistance of the Diaspora structures and the human rights society in working out the strategy.