Իրանցի փորձագետ. Իլհամ Ալիևի իշխանությունը կրոնի նկատմամբ մեծ դավաճանություն է գործել
Իսլամական խաղերի անցկացումն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումները կոծկելու միջոց են,-իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ ասել է Ադրբեջանի հարցերով իրանցի փորձագետ Համեդ Սոլթանփուրը:
Իրանցի փորձագետը, անդրադառնալով Բաքվում անցկացվող իսլամական խաղերին, մասնավորապես ասել է. «Ադրբեջանում մի շարք հոգևորականների, ինչպես նաև Նարդարանի դեպքերին առնչվող մասնակիցների նկատմամբ անարդարացի դատական որոշումներ են կայացվել: Դա մարդու իրավունքների բացահայտ խախտում է»:
Շարունակելով խոսքը՝ Սոլթանփուրը հավելել է. «Ադրբեջանցիներից շատերն Իլհամ Ալիևի իշխանության՝ կրոնի ու մշակույթի նկատմամբ գործած դավաճանության մասին տեղյակ չեն: Իլհամ Ալիևի իշխանությունն Ադրբեջանի հասարակության նկատմամբ մեծ դավաճանություն է գործել»:
Անդրադառնալով Ադրբեջան-Սաուդյան Արաբիա հարաբերություններին՝ Համեդ Սոլթանփուրը հավելել է. «Մտահոգիչ է այն փաստը, որ Սաուդյան Արաբիան ողջունել է իսլամական խաղերի անցկացումը: Իրանն Ադրբեջանում լուրջ դերակատարություն է ունեցել և ներդրումներ կատարել, սակայն Սաուդյան Արաբիայի՝ Ադրբեջանին տրամադրած ֆինանսական և ռազմական օգնությունն Իրանի համար դիտվում է որպես սպառնալիք»:

“Holding Islamic Solidarity Games in Azerbaijan is a way to conceal the human rights violations in the country,” Hamed Soltanpur, Iranian expert on Azerbaijan, said in an interview with Tasnim Iranian news agency.
Touching upon the issue of holding the Islamic Solidarity Games in Baku, the Iranian expert in particular noted: “Unfair judgements were made in Azerbaijan against the a number of clerics, as well as participants of the Nardaran events. It is an overt violation of human rights.”
Soltanpur went on adding: “Many in Azerbaijan are not aware of the treachery committed by Ilham Aliyev’s regime against the religion and culture. Ilham Aliyev’s authority has committed a great treachery against the Azerbaijani society.”
Speaking about the Azerbaijan-Saudi Arabia relations, Hamed Soltanpur added: “The fact that Saudi Arabia has welcomed the organization of the Islamic Games [in Azerbaijan] raises concerns. Iran has played a significant role in Azerbaijan and made investments; however the fact that Saudi Arabia provided financial and military assistance to Azerbaijan is considered a threat by Iran.”