Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կիվիրիկաշվիլին այցելել է Իրան,-հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի վարչապետն այսօր Թեհրանում Իրանի նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի հետ հանդիպմանը քննարկել է տրանսպորտի, նավթի, գազի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալը, անդրադառնալով Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Ռուսաստան էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությանը, նշել է, որ դրա շահագործմամբ տարվա տարբեր եղանակներին էլեկտրաէներգիայի փոխանակման միջոցով անհրաժեշտ պահանջմունքները կբավարարվեն:
Էսհաղ Ջահանգիրին, շեշտելով իրանական գազը Վրաստան արտահանելու հնարավորությունը, մասնավորապես ասել է. «Իրանը պատրաստ է ապահովել Վրաստանի գազի պահանջարկը: Մենք կարող ենք Վրաստանին անհրաժեշտ գազը տրամադրել Հայաստանի սահմանին, վերջերս 4 միլիոն խմ գազի վերաբերյալ 4-ամսյա ժամկետի համար համաձայնություն է ձեռք բերվել: Այդ գործն ի կատար ածելու համար անհրաժեշտ է լուծել բանկային որոշ հարցեր»:

Эсхак Джахангири: Иран готов поставлять газ в Грузию через Армению
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили прибыл с визитом в Иран. Об этом сообщает иранское информационное агентство «МЕХР».
Основными темами обсуждения на встрече Квирикашвили с первым вице-президентом Ирана Эсхаком Джахангири были двусторонние отношения Грузии и Ирана, актуальные вопросы сотрудничества и углубление торгово-экономических отношений.
Эсхак Джахангири, коснувшись строительства энергокоридора РФ-Грузия-Армения-Иран, отметил, что запуск электроэнергетического коридора позволит в разные сезоны благодаря обмену электроэнергией обеспечить необходимый спрос.
Эсхак Джахангири, обратившись к вопросу поставок иранского газа в Грузию, в частности отметил: «Иран готов обеспечить спрос на газ в Грузии. Мы можем предоставить Грузии необходимый объем газа до границы с Арменией».