Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում կստեղծվի գազի ընդհանուր շուկա: համապատասխան ծրագիրը հավանության է արժանացել ԵՏՄ նավթի և գազի խորհրդատվական հանձնաժողովի կողմից:
Ինչպես նշվում է ԵՏՀ մամլո ծառայության տարածած հաղորդագրությունում՝ ներկայացված ծրագրում հաշվի են առնված ԵՏՄ անդամ երկրների տնտեսական շահերը, այդ թվում՝ դրանց գազային շուկաների գործառնական և զարգացման առանձնահատկությունները, ազգային օրենսդրությունների տարբերությունները:
«Ընդ որում՝ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորումը ինտեգրացիոն համագործակցության կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկն է», - իր ելույթում նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների գծով հանձնաժողովի անդամ Ադամկուլ Ժունուսովը:
Փաստաթուղթը ներառում է փոխկապակցված կազմակերպչական, տեխնոլոգիական և այլ միջոցառումների համալիր, որն ապահովում է Միության ընդհանուր գազային շուկայի ձևավորումը և բաղկացած է ավելի քան 30 միջոցառումներից: Դրանց մի մասը կապված է բորսայական առևտրի և գազի առքուվաճառքի կանոնների, գազի ընդհանուր շուկայում գնային և տարիֆային քաղաքականության իրագործման (այդ թվում՝ բորսայական և արտաբորսայական գնային ցուցիչների ձևավորում), անդամ երկրների գազային ոլորտը կարգավորող օրենսդրության ներդաշնակեցման հետ:

В ЕАЭС будет сформирован общий рынок газа
Консультативный комитет по нефти и газу Евразийской экономической комиссии одобрил программу формирования общего рынка газа в ЕАЭС, сообщает пресс-служба ЕЭК.
«В программе учтены экономические интересы государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС), включая особенности функционирования и развития их газовых рынков, особенности национального законодательства. При этом формирование общего рынка газа является одним из важнейших приоритетов интеграционного сотрудничества», – отметил член Коллегии (министр) по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Адамкул Жунусов.
Документ включает комплекс взаимоувязанных организационных, технологических и других мероприятий, обеспечивающих формирование общего рынка газа Союза, и содержит перечень из более 30 мероприятий.
Часть из них связана с порядком осуществления биржевой торговли и правилами торговли газом, реализацией ценовой и тарифной политики на общем рынке газа, в том числе формированием биржевых и внебиржевых ценовых индикаторов, гармонизацией законодательства государств-членов, регулирующего газовую сферу.