Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 2-ի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշումը մնում է ուժի մեջ: Որոշումը վերջնական է, ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից: ՍԴ որոշումը հրապարակեց ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
ՍԴ որոշման մեջ նշված էր, որ ՍԴ-ն արձանագրում է գործի քննության շրջանակում դիմողի կողմից բերված փաստարկներն ընդհանրական գնահատականների, բնույթի ու բովանդակության էական փոփոխության կամ դրանք կասածի տակ առնելու իրավական հիմքեր չեն տալիս: Դիմումին կից ներկայացած փաստարկները վերցված են ԶԼՄ հրապարակումներից, «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության դիտարակումներից:
Դաշինքի կողմից ընտրություններ գործընթացում օրենքով սահմանված կարգով ու ժամկետներով չեն արձանագրվել ու բողոքարկման առարկա դարձել իրավախախտումների վերաբերյալ ապացուցողական նշանակություն ունեցող այնպիսի փաստեր, որոնք ներկայացնելով ԿԸՀ՝ հիմք կարող էին ծառայել ԸՕ 95 հոդվածի առաջին մասին այլ կետով որոշում կայացնելու համար:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանում ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումի քննությանը սկսվել էր ապրիլի 25-ից:
Որոշման համաձայն, դաշինքի կողմից վարչադատական կարգով որևէ բողոք չի ներկայացվել, ինչն աննախադեպ է ոչ միայն ՀՀ, այլևս թերևս համապետական ընտրությունների միջազգային պրակտիկայում:
«ՍԴ-ն գտնում է, որ նման իրավիճակներում Սահմանադրական դատարանում իրավական վեճի նախաձեռնումը ոչ թե ընտրական իրավունքի պաշտպանության խնդիր է հետապնդում, այլ դառնում է ինքնանպատակ ու քաղաքական շահարկումների տեղիք է տալիս»,- նշված է որոշման մեջ:
Նշված է նաև, որ օրենքով նախատեսված հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործման փոխարեն, ընդհանուր բնույթի դատողություններով ու քաղաքական մեղադրանքների ոճով դատական գործընթաց նախաձեռնելն արդյունավետ ճանապարհ չէ քաղաքական ուժի ընտրական իրավունքի պաշտպանության հարցում:
ՍԴ որոշման ընթերման ժամանակ դիմող կողմը՝ Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի ներկայացուցիչ Լևոն Զուրաբյանը, փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանը և Վահե Գրիգորյանը, դահլիճում չէին:

Конституционный суд Армении отклонил иск Блока АНК-НПА с обжалованием итогов парламентских выборов
Конституционный суд Армении сегодня, 28 апреля, отклонил иск Блока «Армянский национальный конгресс – Народная партия Армении» (АНК-НПА) с требованием аннулировать итоги парламентских выборов 2 апреля.
«Конституционный суд оставляет неизменным решение ЦИК РА относительно результатов парламентских выборов 2 апреля. Решение окончательное и вступает в силу с момента оглашения», – заявил председатель КС РА Гагик Арутюнян.
Как указывается в решении, КС констатирует, что истец не представил доказательной базы, которая может поставить под сомнение результаты.
Напомним, в ходе заседания КС РА 26 апреля глава ЦИК РА Тигран Мукучян детально остановился на всех пунктах данного иска. Он отметил, что представленное в ЦИК РА заявление Блока «Армянский национальный конгресс – Народная партия Армении» состоит из 38 страниц, из которых лишь 25 в содержательном плане относятся к делу. По словам Т. Мукучяна, в остальной части заявления АНК-НПА процитированы Конституция и различные законы РА, решения, не имеющие отношения к данному обращению, вердикты Евросуда, имеются повторы некоторых отрывков, а 95% приложений к данному обращению сложно назвать документами вообще, налицо множество субъективных комментариев и т.д. Более того, подчеркнул Т. Мукучян, представленное заявление лишено правовой аргументации, не имеет доказательной базы, не содержит четких ссылок на положения Избирательного кодекса РА. «Одно только это уже дает основание утверждать, что имеем дело с абсолютно необоснованным заявлением», – сказал глава ЦИК РА. Он попросил КС РА отклонить явно необоснованный иск АНК-НПА с обжалованием итогов парламентских выборов 2 апреля, поскольку результаты голосования соответствуют действительности и нет никаких обстоятельств, которые могли повлиять на общие итоги.