Վեդիում աղբի տեսակավորման կայան, Ալավերդիում՝ կարի ֆաբրիկա
Վեդի համայնքի ղեկավարը վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը ներկայացրել է քաղաքում աղբի տեսակավորման կայանի կառուցման ծրագիրը, որը  գնահատվում է 100 մլն դրամ:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, արդեն իսկ մասնավորը կատարել է 25 մլն դրամի ներդրում, կառավարությունից ակնկալվում է 75 մլն դրամի վարկային միջոց: Հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետությունը՝ վարչապետը նշել է, որ գործադիրը պատրաստ է օժանդակություն ցուցաբերել վարկային միջոցների ներգրավման հարցում:
Արարատի մարզի Արարատ գյուղական համայնքի ներկայացրած ծրագրերի շարքում, մասնավորապես, քննարկվել է շարժական սպանդանոցի հիմնման ծրագիրը, որը գնահատվում է 130 մլն դրամ: Կարեն Կարապետյանը նկատել է, որ նման ծրագիր ներկայացրել է նաև մարզի Վեդի համայնքը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պետք է գնահատել դրանց քանակն ըստ անհրաժեշտության:
Արարատի մարզպետ Արայիկ Գրիգորյանը նշել է, որ նման հաշվարկ կատարել են և շարժական սպանդանոցն ընդունելու է պատվերներ մարզի բոլոր համայնքներից: Մարզպետի խոսքով, եթե բացի այս ծրագրից ներկայացվի սպանդանոցի հիմնման մեկ այլ ծրագիր, ապա կառաջարկեն ներդրումներն ուղղել այլ ոլորտ, քանի որ շարժական սպանդանոցի ծրագիրն ամբողջությամբ կլուծի խնդիրը:
Նշվել է նաև, որ Գյուղատնտեսության նախարարությունն էլ մշակել է սպանդանոցների օպտիմալ տեղաբաշխվածության քարտեզը: Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է քննարկել նշված ծրագիրը և ներկայացնել առաջարկություն:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Արարատի մարզի 5 և Լոռու մարզի 4 համայնքների լավագույն հնգամյա զարգացման ծրագրերը:
Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքի ղեկավարը ներկայացրել է զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, թեթև արդյունաբերության ոլորտների մի քանի նախագծեր:
Մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրվել կարի ֆաբրիկա հիմնելու ծրագրին, որի առաջին փուլով նախատեսվում է ստեղծել 600 աշխատատեղ, իսկ երկրորդում՝ 1600: Ալավերդի համայնքի ղեկավարը նշել է, որ համայնքը պատրաստ է ներդրողին հատկացնել անհրաժեշտ շենքային տարածքը՝ իր ենթակառուցվածքներով: Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանն էլ ավելացրել է, որ ծրագիրը քննարկման փուլում է, սակայն ներդրողը պատրաստ է այն իրականացնել միայն որոշ ժամանակ անց, ուստի ներդրումային ծրագրի փաթեթը կարող է ներկայացվել այլ ներդրողների ևս:
Մարզպետի խոսքով, Ալավերդին արդյունաբերական քաղաք է և հիմնական աշխատատեղերում այսօր ներգրավված են հիմնականում տղամարդիկ:
Ըստ Նալբանդյանի, դեռևս խորհրդային ժամանակներում քաղաքում երեք հերթափոխով գործել է կարի ֆաբրիկա, այսինքն աշխատուժի խնդիր այսօր չի լինի:
Անդրադառնալով նշված ծրագրին՝ Կարեն Կարապետյանը հորդորել է այն առարկայական քննարկել թեթև արդյունաբերության բնագավառում գործունեություն ծավալող ընկերությունների հետ:
«Կառավարությունը պատրաստ է ծրագրի իրականացման վարկային միջոցները սուբսիդավորել: Այս ծրագրի հարցում ամեն կերպ կանգնելու ենք համայնքի կողքին»,- ընդգծել է վարչապետը:

«Готов субсидировать»: премьер Армении Карен Карапетян обсудил вопросы создания мобильных скотобоен
На состоявшемся 29 апреля совещании у премьер-министра Армении Карена Карапетяна мэр города Веди Араратской области Варужан Барсегян представил программу по строительству завода сортировки мусора, которая оценивается в 100 млн. долларов. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
Отмечается, что частный сектор уже инвестировано 25 млн. драмов в данный проект, а от правительства ожидается привлечение кредитных средств на сумму 75 млн. драмов.
Учитывая эффективность данной программы, премьер РА отметил, что правительство готово поддержать процесс привлечения кредитных средств.
По части программ, представленных сельской общиной Арарата Араратской области, в частности, была обсуждена программа по созданию мобильной скотобойни, которая оценивается в 130 млн. драмов. К. Карапетян подчеркнул, что подобную программу представила также община Веди.
«Мы идем на развитие института скотобойни, потому намерены создать необходимую среду, чтоб можно было обеспечить рынок. Но вы знаете, сколько пунктов скотобойни нужно Араратской области?» – обратился с вопросом премьер-министр.
Губернатор Араратской области Араик Григорян подчеркнул, что расчеты по этой части проведены, и мобильная скотобойня будет принимать заказы со всех общин области.
По словам губернатора, если кроме данной программы будет представлен и другой проект по созданию скотобойни, то предложат направить инвестиции на другую отрасль, поскольку реализация программы мобильной скотобойни полностью решит проблему.
Отмечается также, что министерством сельского хозяйства Армении разработана карта оптимального распределения скотобоен. В свою очередь премьер К. Карапетян поручил ответственным лицам обсудить отмеченные программы и представить предложения по ним.
В ходе встречи были обсуждены вопросы касательно пятилетней программы развития 5 общин Араратской и 4 общин Лорийской областей Армении.
Комментируя вышеупомянутые программы, Карен Карапетян призвал обсудить данные вопросы с компаниями, работающими в сфере легкой промышленности.
«Правительство готово реализовать программу субсидирования. Мы будем всячески поддерживать общину в данном вопросе», – подчеркнул премьер.