ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի ծրագրերի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակի և խարդախության դեմ պայքարի եվրոպական գրասենյակի աշխատակիցների հետ համագործակցաբար վարույթն իրականացնող մարմինը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ հատկացված դրամաշնորհներից կատարված հափշտակությունների իրական ծավալները, մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի ծրագրերի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (7 դրվագ) և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Աղբյուրի հաղորդմամբ, նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են ակտիվ քննչական գործողություններ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

The General Department of Investigation of Particularly Important Cases of Armenia’s Investigative Committee continues the preliminary probe of the criminal case launched into the embezzlement of significant amount of grant money provided by the European Union (EU) Delegation in Armenia.
As the Investigative Committee told Panorama.am, in cooperation with the employees of the EU Delegation to Armenia and the European Anti-Fraud Office (OLAF), the body in charge of the proceedings undertakes all the necessary investigative and procedural measures aimed at revealing the real amount of the appropriated grant money, as well as the circle of the individuals involved in the crime.
On the basis of the obtained evidence, the committee has filed charges against Marine Papyan, Grant Program Coordinator of the EU Delegation in Armenia, under Part 3 (Point 1) of Article 178 of the RA Criminal Code and a motion has been filed to the court requesting to set the detention as a measure of restraint against her.
The preliminary probe is underway. Active measures are being taken to ensure the comprehensive, objective, and complete investigation of the obtained findings.