Իրանական կայք. Իսլամական խաղերից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները Բաքվի պատմական մզկիթը կքանդեն
Իսլամական խաղերից հետո Ադրբեջանի հակաիսլամական քաղաքականություն վարող իշխանությունները Բաքվի պատմական մզկիթը կքանդեն,-հաղորդում է իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Բաքվի քաղաքապետարանի կարգադրությամբ բարեկարգման աշխատանքներ իրականացնելու պատրվակով ապրիլի 11-ին քանդվել էր Բաքվի «Նարիմանով» փողոցում գտնվող «Հաջ Աբդ ալ-Ռահիմ Բեյքի» մզկիթը, որից հետո նպատակ ունեին քանդել՝ «Հաջի Ջավադ» մզկիթը, սակայն դիմադրության հանդիպելով, կասեցրեցին քանդման գործընթացը:
«Ղաֆղազ.իր», հղում կատարելով Ադրբեջանում ունեցած իր հավաստի աղբյուրներին, նշում է, որ Բաքվում այս օրերին անցկացվող իսլամական խաղերի ավարտից հետո Բաքվի քաղաքային իշխանությունները կշարունակեն «Հաջի Ջավադ» մզկիթի քանդման գործընթացը:
Հավելենք, որ օրերս Ադրբեջանի հարցերով իրանցի փորձագետ Համեդ Սոլթանփուրը, անդրադառնալով Բաքվում անցկացվող իսլամական խաղերին, մասնավորապես ասել է. «Ադրբեջանում մի շարք հոգևորականների, ինչպես նաև Նարդարանի դեպքերին առնչվող մասնակիցների նկատմամբ անարդարացի դատական որոշումներ են կայացվել: Դա մարդու իրավունքների բացահայտ խախտում է»:
Շարունակելով խոսքը՝ Սոլթանփուրը հավելել էր. «Ադրբեջանցիներից շատերն Իլհամ Ալիևի իշխանության՝ կրոնի ու մշակույթի նկատմամբ գործած դավաճանության մասին տեղյակ չեն: Իլհամ Ալիևի իշխանությունն Ադրբեջանի հասարակության նկատմամբ մեծ դավաճանություն է գործել»:

After the completion of the Islamic Solidarity Games, the Azerbaijani authorities, that run an anti-Islamic policy, will demolish the historic mosque in Baku, Panorama.am reports citing Ghafghaz.ir Iranian news agency.
As the source informs, upon the order of Baku Municipality, the mosque of Hajj Abd al-Rahim located on Narimanov Street in Baku, Azerbaijan’s capital, was demolished on 11 April under the pretext of carrying out improvement works. The Azerbaijani leadership intended to next demolish Haji Javad mosque, however the process was suspended due to the pressures.
Citing its reliable Azerbaijani sources, Ghafghaz.ir notes that after the completion of the Islamic Solidarity Games underway in Baku, the municipal authorities of the city will resume the demolition works of the mosque.
To note, speaking about the issue of holding the Islamic Solidarity Games in Baku, Iranian expert on Azerbaijan Hamed Soltanpur in particular noted: “Unfair judgements were made in Azerbaijan against a number of clerics, as well as participants of the Nardaran events. It is an overt violation of human rights.”
Soltanpur went on adding: “Many in Azerbaijan are not aware of the treachery committed by Ilham Aliyev’s regime against the religion and culture. Aliyev’s authority has committed a great treachery against the Azerbaijani society.”