Շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ
Մայիսի 1-ին և լույս 2-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 40 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 540 կրակոց: Շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (2 արկ):
ԱՀ ՊՆ-ը հաղորդում է, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակել են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահության՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня свыше 40 раз, применив миномет
Накануне, 1 мая, и в ночь на 2 мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня свыше 40 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
За указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 540 выстрелов.
В южном направлении линии соприкосновения войск ВС Азербайджана применили также 60-мм миномет (2 снаряда).
«Передовые подразделения Армии обороны продолжали уверенно нести боевое дежурство, при необходимости прибегая также к ответным действиям», – говорится в сообщении.