Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների օրակարգից դուրս դժվար թե ինչ-որ բան տեղի կունենա. քաղաքագետ
Նախօրեին Ադրբեջանում մեկնարկած թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները ուղերձ են առա այն, որ Թուրքիան ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միանշանակորեն սատարում է Ադրվեբեջանին։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը։
«Մայիսի 1-5-ը ընթացող զորավարժություններն իրենց մասշտաբով, իհարկե, զիջում են նախորդ զորվարժությանը, որն ադրբեջանական զինված ուժերը միայնակ էին անցկացնում։ Ամեն դեպքում, չեմ կարծում, որ զորավարժությունների օրակարգից դուրս ինչ-որ բան տեղի կունենա»,- նկատեց մեր զրուցակիցը։
Սերգեյ Մինասյանը իր այս դիրքորոշումը բացատրեց Մոսկվայում օրեր առաջ կայացած Նալբանդյան-Լավրով-Մամեդյարով եռակողմ հանդիպմամբ՝ նկատելով, որ հանդիպման ֆոնին Ադրբեջանն ավելին, քան զորավարժություններն են, իրեն թույլ չի տա։
Հիշեցնենք, որ մեզ հետ ավելի վաղ ունեցած զրույցում Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը հայտնել էր՝ ԼՂՀ զինված ուժերը ուշի ուշով հետևում են մայիսի 1-ին Ադրբեջանում մեկնարկած թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններին։ Նա հավաստիացրել էր, որ Պաշտպանության բանակը գտնվում է պատրաստվածության ամենաբարձր մակարդակի վրա:
«Անկախ ամեն ինչից՝ ԼՂՀ զինված ուժերը միշտ զգոն են։ Եթե զորավարժություններն ընթանան ծրագրված սցենարով՝ առանց որևէ բարդությունների, բնական է, որ մենք պետք է միայն հետևողի դերում լինենք։ Եթե այլ գործընթաց լինի, բնական է, որ պատասխան է լինելու»,- ասել էր նա։

Joint tactical exercises launched on Monday by Azerbaijani and Turkish armed forces come to show that Turkey univocally supports Azerbaijan in the Nagorno Karabakh issue, political scientist Sergey Minasyan told Panorama.am, when asked to comment on the drills.
“The military exercises underway from May 1-5 lag behind the scope of the previous ones held by Azerbaijani Armed Forces. In any case, I do not think anything should be expected out of the scenario of the drills,” said Minasyan.
The political scientist justified his stance recalling the trilateral meeting of Armenian, Russian, and Azerbaijani foreign ministers held in Moscow yesterday, suggesting amid the talks Azerbaijani couldn’t afford more than exercises.
To remind, earlier spokesperson of Artsakh Republic President Davit Babayan commented on the drills in an interview with Panoarama.am, saying the Armed Forces of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh) closely follow the joint military drills of Turkey and Azerbaijan and that NKR Armed Forces always demonstrate vigilance despite everything.
“If the drills are conducted in line with the scenario, i.e. without any complications, naturally we will only follow them. In case of other developments, we will certainly take countermeasures,” Babayan had told.