Սկսվել է Կոնվերս Բանկի թողարկած կորպորատիվ պարտատոմսերի առաջին տրանշի տեղաբաշխումը
Մայիսի 5-ին սկսվել է Կոնվերս Բանկի թողարկած կորպորատիվ պարտատոմսերի առաջին տրանշի տեղաբաշխումը, ինչից հետո  պարտատոմսերը ցուցակվելու են «Nasdaq OMX Armenia»  ԲԲԸ  կորպորատիվ պարտատոմսերի հարթակում՝ երկրորդային շուկայում շրջանառվելու համար:
Բանկի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմելու է  1 մլրդ ՀՀ դրամ և 10 մլն ԱՄՆ դոլար:  Պարտատոմսերի առաջին տրանշի տեղաբաշխման ծավալը  6 մլն ԱՄՆ դոլար է: Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը  100 ԱՄՆ դոլար է, շրջանառության ժամկետը՝ 24 ամիս , իսկ արժեկտրոնների վճարման պարբերականությունը՝ կիսամյակային: Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունը  տարեկան 5,75 տոկոս է:
«Այս թողարկմամբ Կոնվերս Բանկը կդիվերսիֆիկացնի իր պարտավորությունների պորտֆելը՝ ներգրավված միջոցները ուղղելով տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորմանը»,-աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հայտնել է Կոնվերս Բանկի Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
«Պարտատոմսերը աշխարհում տարածված ներդրումային գործիքներից են, որոնք ավանդների համեմատ մի էական առավելություն ունեն: Դրանք ցանկացած պահի կարելի է վաճառել մասամբ կամ ամբողջությամբ՝ պահպանելով կուտակված տոկոսագումարները»,- ասել է Կոնվերս Բանկի Ֆինանսական տնօրեն Հրանտ Հակոբյանը:
Պարտատոմսերը երաշխավորված են Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից` ավանդների երաշխավորման ծավալներով:
Թողարկված պարտատոմսերի ռեեստրը վարելու է «Կապիտալ ինվեսթմենթս» ՓԲԸ-ն, որն իրականացնելու է նաև շուկա ստեղծողի գործառույթներ:
«Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ն արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի կողմից կառավարվող խմբի ընկերություն է և մատուցում է բանկային ծառայությունների ողջ տեսականին`վարկավորում, ավանդներ, վճարային քարտեր, ներդրումային և պահառուական ծառայություններ, հեռահար ծառայություններ, առցանց վճարումներ և այլն:
Բաժնետերերն են «Ըդվանսդ Գլոբալ Ինվեսթմենթս»  ԷլԷլՍի-ն(80,94տոկոս), ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթ Բի. ՎԻ. Ընկերությունը (14.06% )  և Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին (5 տոկոս):
31.03.2017թ դրությամբ, Կոնվերս Բանկի ակտիվները կազմում են 203,281,106 հազար դրամ, պարտավորությունները՝ 170,223,811 հազար դրամ: Բանկի  ընդհանուր  կապիտալը  33,057,295  հազար դրամ է:

Converse Bank CJSC announced today its first tranche of corporate bonds issuance.  As the Bank reported in a released statement, the bonds will be listed on NADAQ OMX Armenia OJSC stock exchange and will be traded on the secondary market.
The total value of the issue will include AMD 1 billion and USD 10 million. The total value of the first tranche is USD 6 million. The face value of each bond is USD 100, the maturity period is 24 months with semiannual coupon payment frequency.  The coupon rate is 5.75% per annum.
“With this issuance, Converse Bank will diversify its liabilities portfolio and will direct the attracted funds to the financing of different investment project in different sectors of the economy,” commented Arthur Hakobyan, Converse Bank’s CEO.
“Bonds are a wildly used investment instruments and have an essential advantage compared to traditional time deposits.  They can be sold at any point in whole or in part, without losing the accrued interests,” explained Grant Akopian, Converse Bank’s CFO.
Bonds are guaranteed by the Deposit Guarantee Fund to the amount of guaranteed deposits. Capital Investments CJSC will be the registrar and the market maker for the bonds.
Converse Bank CJSC is a company part of the Group owned by the Argentinian-Armenian businessman Eduardo Eurnekian, and offers the whole range of banking services, among others, lending, deposits, debit and credit cards, investment and custodian services, remote banking and online payments. Its shareholders of the Bank are Advanced Global Investments LLC (80.94%), Haypost Trust Management B.V. (14.06%) and the Armenian Apostolic Church (5%).