ՀՔԾ-ն ադրբեջանական խնձորի գործով մանրամասներ է հրապարակել
Օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու նպատակով 05.05.2017թ.-ին Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթին է հանձնվել խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են՝  մինչև քրեական գործ հարուցելը նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Հ. Ֆ.-ն ու Ա. Ե.-ն, առանց պետական գրանցման և հարկային մարմիններում հաշվառման, Երևանի շուկաներում իրացրել են մեծ քանակությամբ գյուղմթերք:
Վերջիններս նշված ապրանքներն առանց հայտարարագրման Բագրատաշենի մաքսակետով ներկրելու և այդպիսով` օրենքով սահմանված խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու նպատակով` նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ՀՀ Տավուշի մարզի Բագրատաշեն համայնքի բնակիչների հետ:
Վերջիններս, համապատասխան վարձատրության դիմաց, պարբերաբար, առանց հայտարարագրման ներկրել և Հ. Ֆ.-ին ու Ա. Ե.-ին են հանձնել ընդհանուր` մոտ 33 տոննա գյուղմթերք, որի հետևանքով, ըստ նախնական հաշվարկների, պետությանը պատճառվել է շուրջ 6,6 մլն ՀՀ դրամի նյութական վնաս:
Գյուղմթերքը Հայաստանի Հանրապետություն է ներկվել առանց խոչընդոտների, որին նպաստել են նաև ԿԱ ՊԵԿ մաքսային մարմինների աշխատակիցները:
Այսպիսով, խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում:

The criminal case launched into the smuggling of the Azerbaijani apples into Armenia and evasion of significant amount of taxes has been assigned to the inspector of Armenia’s Special Investigative Service (SIS) to conduct proceedings.
As the SIS told Panorama.am, prior to opening a criminal case, the officers revealed that two Armenian citizens identified as H, F. and A. E. illegally sold large amount of agricultural products at Yerevan sale points.
In order to smuggle the mentioned products through the Bagratashen Customs Checkpoint without declaring them and in this manner to avoid paying large sums in taxes prescribed by the law, the two individuals reached an initial agreement with the inhabitants of Bagratashen community of Armenia’s Tavush Province. The latter regularly smuggled a total of 33 tons of agricultural products that lacked declarations and transferred them to the individuals in exchange for relevant remuneration. The initial assessments show that the crime caused over 6.6 million AMD in pecuniary damage to the state.
The agricultural products were smuggled into Armenia without any obstacles, which has been assisted by the customs officers of Armenia’s State Revenue Committee.
Thus, the preliminary investigation of the criminal cases launched into the evasion of significant amount of taxes under Part 1 of Article 205 of the RA Criminal Code continues in Armenia’s Special Investigative Service.