Օձունի տաճարի վերականգնման ներկա փուլը կավարտվի հոկտեմբերին
Մեկնարկել է Հայաստանի հյուսիսում Լոռու մարզի Օձուն գյուղի VI դ. Սբ. Աստվածածին եկեղեցու վերականգնման նոր փուլը: Աշխատանքներն իրականացվում են Հայաստանի մշակույթի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի կողմից հաստատված նախագծի համաձայն: Բացառիկ տաճարի վերածննդի նախաձեռնությունը պատկանում է ֆինանսավորման կազմակերպիչ Մովսես Ձավարյանին:
Ինչպես տեղեկացնում է վերականգնումն իրականացնող «ԼևԳուկ» ընկերության ղեկավար Լևիկ Ղուկասյանը, նախատեսված է վերականգնել եկեղեցու արտաքին բաց սրահների բոլոր 18 կամարները, որոնք քանդվել էին անցած դարի 90-ական թվականներին,  սալարկել  սրահների հատակները, վերականգնել պատերը և քիվերը: Բոլոր պատուհաններին կտեղադրվեն նոր փայտե շրջանակներ և քարե լուսամուտագոգեր՝ պատրաստված հնագույն նախատիպերի օրինակով:
Վերականգնողները ձեռք են բերել ներարկման արդյունավետ նյութեր` ներթափանցման և ամրացման բացառիկ հատկություններով, որոնց միջոցով, առանց մեխանիկական միջամտության, պատերը կամրացվեն ներսի դատարկությունները ներարկելու և երեսպատման քարերի կարանները լցնելու շնորհիվ: «Դա հնագույն շինությունները «բուժելու» ամենակատարյալ եղանակն է», - նշել է Լ. Ղուկասյանը:
Նրա խոսքերով, տաճարի շուրջը նախատեսվում է կառուցել ջրահավաքման և ջրահեռացման համակարգ: Այս աշխատանքները կիրականացվեն նոր նախագծի համաձայն, որը մշակվում է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության կողմից:
«ԼևԳուկի» ղեկավարը հավաստիացրել է, որ Օձունի տաճարի վերականգնման ներկա փուլը կավարտվի ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:
Հիշեցնենք, որ Օձունի Սբ. Աստվածածնի վերականգնման նախորդ՝ առավել մասշտաբային փուլն ընթացել է երեք տարի և հաջողությամբ ավարտվել 2014 թ.: Վերականգնվեց գմբեթն իր նախնական տեսքով և խաչով հանդերձ, հիմնովին ամրացվեցին պատերը: Այս աշխատանքների կատարման ընթացքում հայտնաբերվեցին VI դ. զարդանախշերի դրվագներ և կղմինդրի նմուշեր: Մասնագետների կարծիքով, վաղմիջնադարյան հայոց ճարտարապետության գլուխգործոցն այսպիսով փրկվեց հնարավոր ավերումից:

Применяется самый совершенный способ «лечения» древних строений: Л. Гукасян о реставрации Одзунского храма в Армении
16:41 10/05/2017
Начался новый этап реставрации церкви Пресвятой Богородицы VI века села Одзун в Лорийской области Армении. Работы ведутся в соответствии с проектом, утвержденным Научно-методическим советом Министерства культуры РА. Инициатива возрождения уникального храма  принадлежит организатору финансирования Мовсесу Дзаваряну
Как сообщил Левик Гукасян, руководитель реставрационной компании-исполнителя «ЛевГук», намечено восстановить все 18 наружных арок по периметру церкви, которые были снесены в 90-х годах прошлого века, вымостить каменные полы, восстановить стены и карнизы открытых галерей. Во всех окнах будут установлены новые деревянные рамы и каменные подоконники, изготовленные по образцу их старинных аналогов. Реставраторы приобрели эффективные инъекционные материалы с высокой проникающей и скрепляющей способностью, с помощью которых без механического вмешательства стены будут укреплены путем впрыскивания во внутренние пустоты и заполнения швов между стеновыми  камнями.
«Это самый совершенный способ “лечения” древних строений», – заявил Л. Гукасян.
По его словам, вокруг храма планируется обустроить систему водосбора и водоотвода. Эти работы будут проведены на основании нового проекта, который разрабатывается в Министерстве культуры Армении.
Он заверил, что нынешний этап реставрации Одзунского храма завершится в октябре текущего года.
Напомним, что предыдущий, наиболее масштабный этап реставрационно-восстановительных работ одзунской церкви Пресвятой Богородицы велся три года и успешно завершился в 2014 году. Был воссоздан первоначальный вид купола с крестом, капитально укреплены стены. При проведении этих работ обнаружены фрагменты орнамента и образцы черепицы VI века, предметы старинного быта. По мнению специалистов, шедевр раннесредневековой армянской архитектуры тем самым был спасен от возможного разрушения.