Խաղադաշտում փորձում եմ դառնալ գազան ու հրեշ. Մխիթարյան
«Կարևոր չէ, թե որքան մեծ հմտություններով և ունակություններով ես ծնվել, ամենակարևորը դրանք ճիշտ օգտագործելն է»,- «Մանչեսթեր Յունայթեդ» -ի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի և Անգլիայի «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը։
«Պետք է աշխատել և աշխատել շատ: Երբ շատ ես աշխատում, քո տաղանդն ավելի ուժեղ ես դարձնում: Սակայն եթե դու տաղանդավոր ես, հմտություններ ունես, սակայն չես աշխատում, ապա ոչինչ չես ունենա»,- ասել է նա։
Մխիթարյանը նշել է, որ իր հմտությունները ժառանգել է հորից. «Չնայած նա առավել արագ էր, քան ես, ավելի մեծ բնազդ ուներ, թե ինչպես պետք է գոլ խփել։ Նա տարբերվում էր մյուսներից։ Զգում եմ, ես որպես խաղացող փոքր-ինչ տարբեր եմ նրանից»:
Նրա խոսքով՝ ինքը շատ տարբեր է ֆուտբոլային խաղադաշտում և դրանից դուրս. «Փորձում եմ խաղադաշտում դառնալ գազան կամ հրեշ, պայքարում եմ ամեն գնդակի համար և փորձում եմ անել լավագույնը։ Իսկ Խաղադաշտից դուրս՝ ավելի հանգիստ ու համեստ եմ, չեմ սիրում լինել ագրեսիվ»։

Генрих Мхитарян: Стараюсь быть на поле «зверем», но вне поля не приемлю агрессии
«Неважно, какие у тебя прирожденные качества и навыки, главное – правильно их использовать», – заявил капитан сборной Армении и полузащитник «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян официальному сайту клуба.
«Нужно работать над собой и работать упорно. Когда много работаешь, талант становится ярче», – отметил футболист, добавив, что многое унаследовал от отца.
«Но, думаю, он был быстрее, обладал чутьем на голевые моменты. Он отличался от других», – сказал Мхитарян.
При этом армянский футболист рассказал, какой он на поле и вне игры: «Стараюсь быть на поле „зверем”, „чудовищем". Борюсь за каждый мяч и пытаюсь сделать максимально возможное. Но за пределами поля я спокоен – никакой агрессии».