«Այսօրվա դրությամբ Սևանի մակարդակը կազմում է 1900.76 մ, դրական աճի միտումը, համաձայն օրենքի, ապահովվում է, և ընդհանուր առմամբ վերջին տարիներին կայուն աճ է արձանագրվում։ Ներկայիս հայեցակարգով նախատեսվում է մինչև 2030 թ. լճի մակարդակի բարձրացում մինչև 1903.5 մ, և այսօրվա տեմպով այդ նպատակին հնարավոր կլինի հասնել»,- այս մասին զեկուցել է բնապահպանության փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանն՝ այսօր ՀՀ բնապահպանության նախարարություն այցելած վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։
«Բոլորս Սևանը սիրում ենք, բայց հիմնավորեք այդ ամեն ինչը: Այդ դեպքում մենք կհասկանանք, որ պատասխանատու որոշում ենք կայացրել և լրացուցիչ բեռ չենք բերել, որովհետև ես շատ լավ հասկանում եմ, որ այս բարձրացումը կարող է լրացուցիչ ծախսեր բերի՝ ճանապարհ, ենթակառուցվածքներ, գազ և այլն: Իրականում պետք է կապիտալիզացնենք և հանգստի գոտի դարձնենք՝ ժամանակակից հանգստի գոտուն բնորոշ ատրիբուտիկայով: Ձեզնից ակնկալում եմ հիմնավորված տեսլական», - կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով ապօրինի ծառահատումների կանխարգելման խնդրին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ պետք է առավելագույնս անհանդուրժողական լինել, խիստ հսկողություն իրականացնել և հետևողական լինել մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում: «Անտառի հերն անիծում են: Դուք մեր ռեսուրսի պաշտպանն եք, պետք է չհանդուրժեք նման դեպքերը», - ասել է վարչապետը՝ հանձնարարելով առաջարկություններ ներկայացնել անտառների կառավարման և հսկողության գործառույթների տարանջատման, ինչպես նաև Բնապահպանական պետական տեսչության բարեփոխումների վերաբերյալ:

Премьер Армении Карен Карапетян решил «капитализировать» озеро Севан и спасти леса от уничтожения
На сегодня уровень воды в озере Севан составляет 1900.76 м, тенденция к росту обеспечивается, да и в целом за последние годы фиксируется стабильное повышение, а согласно действующей в Армении концепции к 2030г. предполагается довести данный показатель до 1903.5 м, что вполне достижимо при сохранении нынешних темпов. Такой отчет представил сегодня замминистра охраны природы РА Хачик Акопян в ходе посещения ведомства премьер-министром Кареном Карапетяном.
«Все мы любим Севан, но нужно обосновать все это. Тогда мы поймем, что приняли ответственное решение и привнесли дополнительную нагрузку, ибо я прекрасно понимаю, что данный рост может привести к дополнительным затратам – дороги, инфраструктуры, газ и др. На самом деле мы должны капитализировать, превратить в зону отдыха – со всею присущей современным зонам отдыха атрибутикой. Жду от вас обоснованной концепции», – сказал глава правительства.
Как передает пресс-служба правительства РА, К. Карапетян, обратившись к проблеме незаконных вырубок деревьев и необходимости пресечения подобных действий, отметил важность максимальной нетерпимости к данным явлениям.
«Необходим строгий контроль и последовательность в привлечении виновных к ответственности. Они гробят леса. Вы выступаете защитниками нашего ресурса и не должны терпеть такие факты», – сказал премьер, поручив представить предложения о реформировании государственных органов и структур, которые занимаются данными проблемами.