Արցախում նախորդ տարի միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 152, 707 դրամ
Այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը խորհրդարանի պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների պատասխանատուներին է ներկայացրել ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը,-հայտնում է ԱՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
Ֆինանսների նախարարի ներկայացմամբ հաշվետու տարում համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 230 մլրդ դրամ՝ 2015թ.-ի նկատմամբ արձանագրելով 9,2%-ի աճ: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 59 մլդ դրամ, աճելով է 9,7%-ով:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարվա էլեկտրաէներգիայի սեփական արտադրությունը գրեթե հավասար է եղել ծախսվող Էլեկտրաէներգիայի քանակին: Արտադրվել է 296,4մլն կվտ.ժ, ծախսվել՝ 299 մլն կվտ.ժ:
Միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 152, 707 դրամ, որը 1,1%-ով ավել է 2015թ.-ի ցուցանիշից:
2016թ.-ին պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 33 մլրդ 711,1մլն դրամ, ինչը 2015թ.-ի համեմատ նվազել է 725,3 մլն-ով: Ֆինանսների նախարարը նվազումը պայմանավորել է 2016թ. ապրիլյան պատերազմով:
Պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 84 մլդ 670 մլն դրամ: Հաշվետու տարվան նախորդող տարվա համեմատ, ծախսերն ավելացել են 1մլդ 562,7 մլն դրամով: Դեֆիցիտը կազմել է 3 մլդ 692,4մլն դրամ:
Բյուջեի կատարողականի մասին պարզաբանումներ է տվել վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ընդգծելով, որ չնայած ապրիլյան պատերազմի պատճառած վնասներին՝ այնուամենայնիվ, տնտեսությունը չի հայտնվել ֆորս-մաժորային իրավիճակում:
Արայիկ Հարությունյանը 2016-ի հաջողություններից է համարել տնտեսության դիվերսիֆիկացիան և էներգետիկայի ասպարեզում արտադրության աճը:
2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները, համաձայն ժամանակացույցի, կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում

Minister of Finance of the Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic Spartak Tevosyan presented the annual budget implementation report of the Artsakh Republic to the deputies, heads of standing committees and fractions at the country’s National Assembly.
As the minister presented, the gross domestic product (GDP) of the NKR amounted to 230 billion AMD in 2016, registering 9,2% increase to compare with the data of 2015. According to the presented data, the industrial production volume rose by 9,7% compared to 2015, amounting to 59 billion AMD.
In the minister’s words, the volume of the produced electricity equaled to the volume of the electricity consumption in 2016. Thus, in the past year 296,4 billion kilowatt-hours electricity was produced, while 299 billion kilowatt-hours consumed.
The average monthly salary in Artsakh rose by 1.1 % in 2016, totaling to 152, 707 (around 320 USD).
The expenditure of the state budget for was set at AMD 84 670 billion AM, while the deficit - at 3,692bln AMD.
Artsakh Prime Minister Arayik Harutyunyan provided clarifications over the budget implementation, saying the Artsakh economy didn’t occur in a force majeure situation despite the April war consequences. Among successes of the 2016 the prime minister pointed out to the economic diversification and the recorded increase in the sphere of energy production.