Ադրբեջանական խնձորի գործով ՊԵԿ աշխատակիցներ են կալանավորվել
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու, ապօրինի ճանապարհով հանրապետություն գյուղատնտեսական ապրանքներ ներկրելու և ապօրինի ձեռնարկատիրություն իրականացնելու հետևանքով պետությանը խոշոր վնաս պատճառելու դեպքի վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության Բագրատաշենի բաժանմունքի մաքսային  տեսուչը և նույն բաժանմունքի հերթափոխի պետը ներգրավվել են որպես մեղադրյալներ: ՀՔԾ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ,  վերջիններս կալանավորվել են:
Քննությամբ պարզվել է, որ ՊԵԿ-ի հիշյալ պաշտոնյաները մի շարք անհատ ձեռնարկատերերի օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու և Բագրատաշենի մաքսակետով ներկրված միրգ-բանջարեղենը պատշաճ զննության չենթարկելու համար վերջիններից կաշառք են ստացել:
Մասնավորապես, ՊԵԿ նախաբացթողումային հսկողության վարչության Բագրատաշենի բաժանմունքի մաքսային տեսուչ Դ. Ա.-ն և նույն բաժանմունքի հերթափոխի պետ Վ. Մ.-ն  խմբի կազմում` նախնական համաձայնությամբ,  անհատ ձեռնարկատերեր Գ. Ա.-ից և Լ. Ս.-ից կաշառք են ստացել` վերջիններիս թույլ տալով  առանց մաքսային ձևակերպումների և անհրաժեշտ լաբորատոր հետազոտությունների Բագրատաշենի մաքսակետով ներկրել օրենքով սահմանված թույլատրելի չափաքանակը գերազանցող (50 կգ) տարբեր տեսակի միրգ-բանջարեղեն, այդ թվում` ադրբեջանական խնձոր: Հիշյալ ձեռնարկատերերն այնուհետև առանց հայտարարագրման ներկրված ապրանքն իրացրել են տեղական շուկայում:
Այսպիսով, խմբի կազմում` նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալու համար Հ. Դ.-ին և Վ. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  311-րդ հոդվածի 3–րդ մասի 2-րդ կետով: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

Customs officers charged as part of investigation into Azerbaijani apples smuggling
Armenia’s Special Investigative Service (SIS) reports that the customs officer of the Preclearance Control Department of Bagratashen checkpoint and head of the same department’s shift are involved as defendants as part of an ongoing investigation into the case of smuggling of agricultural products into Armenia and receiving bribes by the officers of Armenia’s State Revenue Committee, which caused a great damage to the country. As the Press Service of the SIS reports, the latter are placed into custody.
The probe revealed that the above-mentioned customs officers received bribes from two individual entrepreneurs identified as G. A. and L. S. in exchange for allowing them to smuggle different kinds of agricultural products, including Azerbaijani apples that exceed the permitted quantity of 50kg into Armenia from Bagratashen checkpoint without the customs declaration and the required laboratory expertise.
Thus, the two customs officers have been charged for bribery under Part 3 (Point 2) of Article 311 of the RA Criminal Code, with detention chosen as a measure of restraint against them.