Կարեն Կարապետյան. Մարզպետը պետք է դառնա տվյալ մարզի վարչապետ
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություն այցելած վարչապետ Կարեն Կարապետյանին զեկուցվել է, որ արդեն ավարտին են մոտենում 2017-2025 թվականների զարգացման ռազմավարությունների նախագծերի մշակման աշխատանքները: Դրանք շուտով ներկայացվելու են կառավարության հաստատմանը: Ռազմավարությունների հիմնական նպատակներն են՝ մարզերի մրցունակության բարձրացումն ու տարածքային անհամաչափության նվազեցումը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, դրանցով  նախատեսվում է, որ 2025 թվականի դրությամբ յուրաքանչյուր մարզում մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն կգերազանցի միջին հանրապետական ցուցանիշի 60 տոկոսը:
Ակնկալվում է նշված ժամանակահատվածում ստեղծել բարձր որակավորում ունեցող 50 հազար աշխատատեղ՝ անկախ գյուղատնտեսության ոլորտը ներառող աշխատատեղերից: Միայն 2017 թվականին նախատեսվում է ստեղծել նման 3 հազար նոր աշխատատեղ:
Ներդրվել է մոնիթորինգային գնահատման համակարգ, որով ըստ ժամանակացույցի իրականացվելու է ծրագրերի ընթացքի վերահսկողություն: Վերջին ամիսների ընթացքում մշակվել են նաև բոլոր մարզերն ընդգրկող 160 ներդրումային ծրագրեր: Նշվել է, որ վարչապետի հանձնարարությամբ կոմերցիոն բանկերի մասնագետների ներգրավմամբ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք պարբերաբար այցելում են մարզեր և գործարար հատվածի ներկայացուցիչների հետ անցկացնում մրցունակ ներդրումային ծրագրերի մշակման սեմինար
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել համայնքների խոշորացման, համայնքներում տարբեր ծառայությունները մասնավոր կառավարման հանձնելու գործընթացին, Համայնքային ծառայության մասին օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին, Տարածքային կառավարման հայեցակարգի նախնական տարբերակին, «Մաքուր Հայաստան» ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին և այլն:
«Ճիշտ ուղու վրա ենք, շատ բան ունենք անելու: Դուք պետք է մի բան գիտակցեք, որ այսօր, ի դեմս ձեր թիմի՝ մենք տեսնում ենք այն մարդկանց, որոնք տարածքային կառավարման մեջ պետք է կատարեն համակարգված փոփոխություններ: Եթե ցանկանում ենք ունենալ համաչափ, զարգացած երկիր, բնակիչ, որի կենցաղային անհրաժեշտ կարիքները բավարարված են, պետք է իրականացնենք փոփոխություններ: Մարզպետը պետք է դառնա տվյալ մարզի վարչապետը, հասկանա մարզն ուր է գնում, երազանքը որն է, ինչպես ենք շարժվում առաջ»,-ասել է վարչապետն ու  անհրաժեշտ համարել նաև եռաստիճան կառավարման համակարգում գործառույթների հստակ բաժանումը:

Карен Карапетян: Каждый губернатор в Армении должен стать премьер-министром в своем регионе
В министерстве территориального управления и развития Армении близятся к завершению работы по разработке проектов стратегий развития на 2017-2025 годы, и они в скором времени будут представлены на утверждение правительства. Об этом доложили сегодня заявил сегодня премьер-министру РА Карену Карапетяну в ходе его визита в данное ведомство.
Было отмечено, что основной целью разрабатываемых стратегий является повышение конкурентоспособности регионов и снижение территориальных различий.
Как передает пресс-служба министерства, ожидается, что к 2025 году в каждом регионе Армении ВВП на душу населения превысит 60% от национального среднего показателя.
В указанные сроки планируется создание 50 тысяч высококвалифицированных рабочих мест, не включая рабочие места в сфере сельского хозяйства. Только в 2017 году ожидается создание 3 тысяч рабочих мест.
Отмечается также, что была внедрена система мониторинга, согласно которой в соответствующие сроки будет реализован контроль за ходом программы. За последние месяцы были разработаны 160 инвестиционных программ.
«Мы на верном пути, и нам предстоит еще много работы. Вы должны осознавать, что сегодня, в лице вашей команды, мы видим тех людей, которые в системе территориального управления должны осуществить системные изменения. И если же мы хотим получить пропорционально развитую страну, жителей, чьи первоочередные потребности удовлетворены, то мы должны добиться этих перемен. Губернатор той или иной области должен стать премьер-министром в своем регионе, и понимать желания и цели», – подчеркнул премьер-министр Карен Карапетян.