Պանրի արտադրության ու արտահանման աճին զուգահեռ ոլորտում առկա խնդիրները չեն նվազում
Վերջին տարիներին Հայաստանում ավելացել են պանրի արտադրության ծավալները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Ագրովերամշակման զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանը:
Նրա խոսքերով՝ 2016 թվականին արտադրության ծավալները կազմել են 22,3 հազար տոննա, ինչը 2015 թ-ի համեմատ աճել է շուրջ 20%-ով:
Ինչ վերաբերում է ներմուծմանը, ապա այն վերջին տարիներին տարեկան կազմում է 1100-1200 տոննա, արտահանումը՝ շուրջ 1500 տոննա, սակայն նախորդ տարի, ըստ Գևորգ Ղազարյանի, արտահանման ծավալներն ավելացել են՝ հասնելով 5600 տոննայի:
Վարչության պետը նշեց, որ Խորհրդային Միությունում «Շվեյցարական» ու «Ռոկֆոր» պանրատեսակների մոտ 70 տոկոսն արտադրվում էր Հայաստանում։ Այսօր ևս, ըստ նրա, քայլեր են ձեռնարկում, որպեսզի ավելացնեն արդյունաբերության ծավալները:
Գևորգ Ղազարյանն ասաց, որ Հայաստանում գործում է պանրի արտադրության ավելի քան 60 ձեռնարկություն: Ոլորտում ներգրավված են ինչպես խոշոր ու միջին տնտեսավարողներ, այնպես էլ փոքր արտադրամասեր կամ ընտանեկան ֆերմաներ՝ առավելապես զարգացած անասնապահությամբ տարածաշրջաններում։ Հիմնական պանրատեսակների՝ «Չանախ», «Լոռի», մշակությամբ զբաղվում են գրեթե բոլոր գործող արտադրությունները, իսկ առանձին տեսակների արտադրությամբ՝ որոշ պանրագործարաններ։
Գևորգ Ղազարյանը նշեց, որ վերջին տարիներին պանրի արտադրության ոլորտում կատարվել են լուրջ բարեփոխումներ, ներդրվել են նոր տեխնոլոգիաներ, որոնց շնորհիվ այսօր հանրապետությունում ավանդական պանրից բացի արտադրվում են այլ տեսակի պանիրներ:
Վարչության պետի խոսքերով՝ կաթնամթերքի և պանրի արտադրության ոլորտները, ՀՀ կառավարության մշտական ուշադրության կենտրոնում է։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ ոլորտը կանոնակարգող իրավական դաշտի բարելավման և միջազգային ընդունված չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ։ Ըստ նրա՝ աշխատանքներ են տարվում մշակել ոլորտի զարգացման առանձին գործողությունների ծրագրի և միջոցառումների ռազմավարություն, ինչի իրականացումը կնպաստի ոլորտի կայուն զարգացմանն ու արտահանման ծավալների ավելացմանը։
Խոսելով խնդիրներից՝ Գևորգ Ղազարյանը նշեց, որ բարձրորակ արտադրանք ստանալու համար անհրաժեշտ է ոչ միայն անվտանգ ու բարձրորակ կաթի, այլև ներդրված նորագույն, ժամանակակից տեխնոլոգիաների և սննդամթերքի անվտանգության համակարգեր: Մինչդեռ, ըստ նրա, այսօր քիչ ընկերություններ ունեն այդ անվտանգության համակարգերը:
Ոլորտի ձեռնարկություններին բնորոշ են նաև հետևյալ խնդիրները՝ ներդրումների, վերազինման և շուկայավարման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների սղություն, իրացման հնարավոր շուկաների վերաբերյալ պահանջվող տեղեկատվության անհասանելիություն և գործարար կապերի լայն շրջանակի բացակայություն, կաթի մթերման սառնարանային տարողությունների ցանցի անբավարարություն և այլն։
Վարչության պետն անդրադարձավ նաև մասնագետների խնդրին՝ նշելով, որ ոլորտում կա մասնագետների պակաս և այս խնդիրն այսօր արդիական է:
Գևորգ Ղազարյանը նշեց նաև՝ խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ պանրագործները հաճախ չեն նախաձեռնում ներդրումային ծրագրեր, քանի որ արտադրության և արտահանման փոքր ծավալների պարագայում ստացված շահույթը հնարավորություն չի տալիս ապահովելու ներդրված ֆինանսական միջոցները սահմանված ժամկետներում փոխհատուցելու խնդիրը։

The cheese production volumes have increased in Armenia in recent years, Gevorg Ghazaryan, the Head of the Agro-Processing Development Department of Armenia’s Ministry of Agriculture, said at a press conference on Saturday.
In his words, the cheese production volumes amounted to 22.3 thousand tons in 2016, increasing by over 20% to compare with 2015.
In regard to the imports of the product, the expert noted that it made up to 1100-1200 tons in recent years, with 1500 tons of exports registered. However, Gevorg Ghazaryan noted that the cheese exports volumes rose in 2016, reaching to 5600 tons.
The head of the department mentioned that in the Soviet Union, over 70 percent of Swiss and Roquefort cheese types were produced in Armenia. According to him, currently measures are taken to boost the production of those cheese types in the country as well.
Gevorg Ghazaryan said that more than 60 cheese manufacturing companies operate in Armenia. The sphere features both large and medium-sized enterprises and small factories or family farms. Almost all the cheesemakers are engaged in production of Lori and Chanakh cheese types.
The expert noted that the cheese production sphere underwent serious reforms in recent years; new technologies have been introduced, due to which various cheese types are produced in the republic in addition to the traditional ones.
As the official stated, the spheres of dairy and cheese production are under the constant spotlight of the Armenian Government, with necessary measures under way to improve the legal framework governing the sector and making it in line with the international standards.
Referring to the issues in the sphere, Gevorg Ghazaryan noted that in addition to the safe and quality milk, it is also necessary to introduce modern technologies and food safety systems to ensure high-quality products. Among the problems in the cheese sphere, he singled out the lack of financial resources for investments, re-equipment and marketing, absence of information on potential sales points and the wide circle of business ties. Mr. Ghazaryan pointed out the shortage of experts as an urgent issue in the field.