Հունվար-մարտին Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն աճել է 9.3%-ով
2017 թվականի հունվար-մարտին Հայաստանում արտադրվել է 2 մլրդ 101.8 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 9.3%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից:
Ըստ ԱՎԾ-ի՝ հունվար-մարտին ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալներն ավելացել են 38.4%-ով և կազմել 865.0 մլն կՎտ ժամ, իսկ ջերմային էներգիայի արտադրությունն աճել է 25.1%-ով՝ կազմելով 64.2 հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ նվազել են 12.7%-ով՝ կազմելով 424.5 մլն կՎտ ժամ։
Նշված ժամանակահատվածում Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) էլ արտադրել է 811.5 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա:

In January-March 2017, a total of 2 billion 101.8 million kilowatt-hours of electricity was produced in Armenia, increasing by 9.3% to compare with the same period of the previous year, as reported by Armenia’s National Statistical Service (NSS).
According to the NSS data, in January-March, the electricity generation at terminal power plants rose by 38.4%, amounting to 865.0 million kilowatt-hours.
Electricity production volumes at hydropower plants cut down by 12.7%, totaling to 424.5 million kilowatt-hours.
In the mentioned period, Armenia’s Nuclear Power Plant produced 811.5 million kilowatt-hours of electricity.