Գլխավոր դատախազությունն ուսումնասիրել է ընտրախախտումների վերաբերյալ 117 հաղորդում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ձևավորված աշխատանքային խումբն ընտրախախտումներին առնչվող յուրաքանչյուր որոշակի հաղորդում պատշաճ ստուգելու, այդպիսի դեպքերը խափանելու, հանցանք կատարած անձի պատասխանատվության անխուսափելիությունն ապահովելու գերխնդիր ունենալով, ուսումնասիրված հաղորդումներից առանձնացրել է միայն զուտ իրենց բովանդակային նկարագրությամբ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակող  հաղորդումները:
Գլխավոր դատածազությունից տեղեկացնում են, որ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ մամուլի բազմաթիվ հրապարակումների մշտադիտարկման արդյունքում աշխատանքային խումբն առանձնացրել է առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակող 79 հրապարակում:
Բացի հիշատակված հրապարակումներից, ստուգման առարկա է դարձել նաև  ՀՀ ոստիկանությունում ստացված նույն բնույթի 38 ահազանգերը:
Ընդհանուր 117 հաղոդումներից՝ 53-ը վերաբերել են ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն, այդ թվում՝ 14-ը առերևույթ ընտրակաշառք տալու դեպքերին (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված) 29-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, ինչպես նաև թեկնածուի կամ նրա վստահված անձի, դիտորդի, զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական
օրենսգրքի 149-րդ հոդված) 20-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդված) 11-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդված) 3-ը՝ ընտրողների ցուցակները կազմելու կարգը խախտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 152-րդ հոդված) 1-ը՝ ընտրական փաստաթղթերը հափշտակելու ենթադրությանը (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.7-րդ հոդված)։
Նշված բոլոր հաղորդումները օպերատիվ կերպով ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ ստուգելու հանձնարարությամբ:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝  նշված հաղորդումների իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:

With the key priorities of properly verifying each report on electoral fraud, preventing such cases and ensuring the inevitability of holding offenders accountable for, the task force of the Armenian Prosecutor General’s Office has singled out the reports that feature evident elements of electoral offences regarding the Yerevan City Council elections.
As the Prosecutor General’s Office told Panorama.am, due to the monitoring of the numerous media reports on electoral fraud, the task force has singled out 79 reports featuring evident elements of electoral fraud.
In addition to the mentioned media reports, the force also studied 38 alerts on the same issue filed to the Armenian Police.
53 out of the total 117 electoral fraud-related reports referred to hindering voters’ free will, 14 – to cases of evident vote buying, 29 – to the free exercise of a citizen’s right to voting, as well as impeding the activities of the reporters, candidate’s trustees and observers, 20 – to voting more than once or instead of another person, 11 – breaching confidentiality of ballot, 3 – breaching the order of filing the voter lists and one to alleged confiscation of election documents.
All the above-mentioned reports were promptly sent to the RA Police, regional divisions of the RA Investigative Committee and the RA Special Investigative Service, that were tasked to verify them properly in a manner prescribed by law.
The bodies in charge of conducting proceedings were instructed to undertake urgent investigative, operative measures to uncover the details of the mentioned reports and provide a legal assessment within the shortest period possible.