Լևոն Ալթունյան. Առողջապահության ոլորտում կա ստվերային շրջանառություն
Ակնհայտ է, որ առողջապահության ոլորտում կա ստվերային շրջանառություն, և մեր խնդիրն է այն բերել օրինական դաշտ:  Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
Ներկայացնելով խնդրի լուծման ուղիները, նախարարը նշել է, որ այսօր վերանայվում են գնագոյացման մեխանիզմները բուժման գներն իրականին մոտեցնելու նպատակով։ Կարճ ժամանակ անց կստեղծվի նաև համավճարի իրատեսական համակարգ։
«Քաղաքացին իմանալով բժշկական ծառայությունների իրական գները` կարող է ընտրություն կատարել` վճարել իր գրպանից, թե՞ կամավոր ապահովագրություն ձեռք բերել»,-ասել է Լևոն Ալթունյանը։
Նախարարն անդրադարձել է նաև բժշկական հաշտարարի ինստիտուտի ներդրմանը։ Աշխարհի զարգացած 40 երկրում կայացած այս ինստիտուտը կարող է լրջորեն նպաստել պացիենտ-բժիշկ/բուժհաստատություն փոխհարաբերությունների ընթացքում ծագող վեճերի արագ և արդյունավետ քննության իրականացմանը։

Глава Минздрава Армении: Вскоре граждане смогут сделать выбор – платить самим или добровольно брать медстраховку
Очевидно, что в сфере здравоохранения Армении имеется теневой оборот, и задача правительства состоит в том, чтобы ввести данный сектор в налоговое поле. Об этом заявил сегодня журналистам глава Минздрава РА Левон Алтунян.
По его словам, на сегодня пересматриваются механизмы ценообразования с целью приблизить цены на лечение к реальной стоимости.
«Граждане, узнав реальную стоимость медицинских услуг, смогут сделать выбор – платить из собственного кармана или добровольно брать медстраховку», – сказал министр.
Обратившись к внедрению института медицинского примирителя, он отметил, что это поможет быстрому и эффективного рассмотрению споров в отношениях пациент-врач/медучреждение.