Հաստատվել են բյուջեից կատարվելիք ծախսերի ֆինանսավորման ճշգրտված չափաքանակները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը։
Նիստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետութունում 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագծի մշակման հիմքում դրվելիք հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը:
Վերջինս առաջիկա 3 տարվա համար ձևավորվելու է առավել տնտեսական աճին նպաստող շեշտադրմամբ: Մասնավորապես, եթե տարիներ շարունակ պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը զիջում էին պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակին` հիմնականում պայմանավորված լինելով արտաքին շոկերին դիմակայելու հանգամանքով, ապա միջնաժամկետ ժամանակահատվածում այն գերազանցելու է պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակը: Փոխարենը ընթացիկ ծախսերը հնարավորինս չափավորվելու են, և առավելապես կարևորվելու է այդ ծախսերի իրականացման արդյունավետությունը:
Միաժամանակ, քննարկվել են նաև պետական կառավարման մարմնի գծով համապատասխան ոլորտներում ՀՀ պետական բյուջեից կատարվելիք ծախսերի ֆինանսավորման 2018-2019 թթ. ճշգրտված և 2020 թ. կողմնորոշիչ չափաքանակները:

Состоялось заседание Высшего совета по разработке программы среднесрочных государственных расходов в Армении
13:11 16/05/2017
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве сегодня состоялось заседание постоянно действующего Высшего совета по разработке программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
На заседании были обсуждены и утверждены основные макроэкономические показатели, закладываемые в основу проекта программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения на 2018-2020 гг.
Одновременно утверждены квоты финансирования бюджетных расходов, которые будут осуществлены из уточненных на 2018-2019 гг. и ориентировочного на 2020 г. государственных бюджетов РА.