Վենեսուելայում յոթերորդ անգամ երկարացրել են արտակարգ դրության ռեժիմը
Վենեսուելայի կառավարությունը մայիսի 13-ից ևս 60 օրով երկարացրել է արտակարգ դրության ռեժիմը երկրի տնտեսությունում: «Ռիա նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի՝ Gaceta Oficial հրատարակությունում հրապարակված հրամանագրի տեքստում:
Սա արտակարգ դրության գործողության արդեն յոթերորդ երկարացումն է՝ 2016 թվականի հունվարից սկսած: Այն երկրի ղեկավարին հնարավորություն է տալիս անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել բնակչության իրավունքները պաշտպանելու և Վենեսուելայում ներքին կարգուկանոնն ապահովելու համար:
Արտակարգ դրության գործողությունը երկարացվել է ապրիլի սկզբից՝ բողոքի զանգվածային ակցիաների ֆոնին, այն բանից հետո, երբ Գերագույն դատարանը որոշեց լրջորեն սահմանափակել ընդդիմադիր Ազգային ժողովի իշխանությունը։

Президент Венесуэлы Н.Мадуро вновь продлил режим ЧП в экономике – в седьмой раз
Правительство Венесуэлы с 13 мая вновь продлило действие чрезвычайного положения в экономике страны еще на 60 дней, говорится в опубликованном в Gaceta Oficial тексте указа президента Николаса Мадуро. Информацию передает РИА Новости.
Это уже седьмое продление действия ЧП в экономики, введенного в январе 2016 года. Этот инструмент дает главе государства возможность принимать необходимые меры для обеспечения прав населения и внутреннего порядка в Венесуэле. Также документ позволяет при необходимости ограничить конституционные гарантии граждан.
ЧП в экономике продлили на фоне идущих с начала апреля массовых протестов после решения Верховного суда серьезно ограничить власть оппозиционной Национальной ассамблеи. Решение было отменено, но сторонники оппозиции вышли на улицы с требованием отставки членов суда и проведения досрочных выборов. Теперь они протестуют и против созыва учредительного собрания, считая это попыткой изменить конституцию. Общее число убитых с начала акций протеста достигает не менее 43 человек.