Կոնվերս Բանկ ՓԲԸ-ն ավարտել է դոլարային պարտատոմսերի առաջին տրանշի տեղաբաշխումը
Մայիսի 16-ին Կոնվերս Բանկ ՓԲԸ-ն ավարտել է դոլարային պարտատոմսերի առաջին տրանշի տեղաբաշխումը: Գործընթացը սկսվել էր  մայիսի 5-ին:
Ընկերությունից հայտնում են, որ տեղաբաշխվել է ընդհանուր 6 մլն ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով 60,000 հատ արժեկտրոնային պարտատոմս:  Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը  100 ԱՄՆ դոլար է, շրջանառության ժամկետը՝ 24 ամիս , իսկ արժեկտրոնների վճարման պարբերականությունը՝ կիսամյակային: Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունը տարեկան 5,75 տոկոս է:
Պարտատոմսերը ձեռք են բերվել թե ֆիզիկական, և թե իրավաբանական անձանց կողմից: Տոկոսային արտահայտությամբ, ներդրողների 86.67%-ը  ֆիզիկական անձինք են, իսկ 13.33%-ը՝ իրավաբանական անձինք:
«Տեղաբաշխումը կատարվել է Կոնվերս Բանկի ռազմավարությանը համահունչ: Պարտատոմսերում հիմնական ներդրողները, ինչպես և նպատակադրվել էինք, Կոնվերս Բանկի  ֆիզիկական անձ հաճախորդներն են: Հատկանշանական է նաև, որ պահանջարկը գերազանցեց առաջին տրանշով առաջարկվող ծավալը»,- ասել է Կոնվերս Բանկի Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Պարտատոմսերը երաշխավորված են Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից` ավանդների երաշխավորման ծավալներով:
Թողարկված պարտատոմսերի ռեեստրի վարման միջնորդությունը կատարելու է «Կապիտալ ինվեսթմենթս» ՓԲԸ-ին, որն իրականացնելու է նաև շուկա ստեղծողի գործառույթներ:

Converse Bank completed the placement of the first tranche of dollar bonds
Converse Bank CJSC completed the placement of the first tranche of dollar bonds on May 16, the Bank reported in a release, reminding the process began on May 5.
According to the source, 60,000 coupon bonds were placed, with the total nominal value of USD 6 million. The nominal value of one bond is USD 100, circulation term - 24 months, and frequency of coupon payment is semi-annual. The annual coupon yield of the bonds is 5,75 percent.
The bonds were purchased both by private individuals and legal entities. In percentage terms, 86.67% of investors are private individuals, and 13.33% - legal entities.
“The placement was made in line with Converse Bank’s strategy. The main investors in bonds, just as we had intended, were private individual clients of Converse Bank. It is also noteworthy that the demand exceeded the volume offered by the first tranche,” said Artur Hakobyan, Converse Bank’s Executive Director.
The bonds are guaranteed by the Guarantee Fund for Banking Deposits of Private Individuals, for the volume of deposits. Brokerage for maintenance of the register of the issued bonds will be provided by “Capital Investments” CJSC, which will implement also the functions of market maker, the release added.