Այս պահին օպերատիվ իրադրությունն առաջնագծում համեմատաբար հանգիստ է. ԱՀ ՊՆ
Մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարատական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Artsakh Defense Army: Operative situation relatively calm at the Line of Contact
Azerbaijani forces breached the ceasefire across the Line of Contact between Nagorno Karabakh hand Azerbaijan around 60 times overnight to May 16-17, firing more than 900 shots toward the Armenian positions from firearms of different calibers.
Apart from firearms, the Azerbaijan forces applied 82mm (4 shells) and 120mm (17 shells) mortars in the eastern direction, 60mm (4 shells), 82mm (15 shells) mortars and antitank grenade launcher (5 shells) in the northeastern direction of the Line of Contact.
Defense Army of the Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic reports, Karabakh frontline units took retaliatory measures to suppress the adversary’s offensive activity and continued carrying out the reliable protection of the combat positions.
As of morning May 17, the operative situation on the frontline remains relatively calm, the release added.