Այս պահին օպերատիվ իրադրությունն առաջնագծում համեմատաբար հանգիստ է. ԱՀ ՊՆ
Մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարատական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций свыше 900 выстрелов
Накануне, 16 мая, и в ночь на 17 мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 60 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)).
За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций свыше 900 выстрелов.
В восточном направлении линии соприкосновения, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также 82-мм (4 снаряда) и 120-мм (17 снарядов) минометы, а на северо-восточном участке 60-мм (4 снаряда) и 82-мм (15 снарядов) минометы и станковый противотанковый гранатомет (5 снарядов).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям, продолжая осуществлять надежную оборону боевых позиций. На данный момент оперативная обстановка на передовой относительно спокойная», – говорится в сообщении.