Մայիսի 24-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կներկայացնեն «Էլլա Ֆիցջերալդ - 100» համերգային ծրագիրը:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, համերգին ելույթ կունենան ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը, «Սանկտ-Պետերբուրգ» ջազ կվարտետը, ինչպես նաև աշխարհահռչակ ջազային երգչուհի Մարջորի Բարնսը /ԱՄՆ/: Դիրիժորն է ՌԴ վաստակավոր արտիստ, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը:
Մարջորի Բարնսը ծնվել և մեծացել է Նյու Յորքում: Նրա կարիերան շատ հետաքրքիր և բազմաժանր է եղել՝ հանդես է եկել որպես դերասանուհի, երգչուհի: Գլխավոր դերերով հանդես է եկել բրոդվեյան «Մազեր», «Ես սիրում եմ իմ կնոջը», «Կախարդական շոու» և «Երազանքի աղջիկները» մյուզիքլներում:
70-ականների կեսերին նա տեղափոխվել է Կալիֆորնիա՝ փոխարինելու անվանի «The Fifth Dimention» փոփ խմբի վոկալիստ Մերլին Մաքքոյին: Նրանց հետ շրջագայել և ձայնագրվել է երկու տարի:
Մ. Բարնսը համերգներով հանդես է եկել Լոնդոնում, Ամստերդամում, Լաս Վեգասում: Ելույթ է ունեցել Մետրոպոլ նվագախմբի, Ռոտերդամի և Տամպերեի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ: Նա աշխատել է այնպիսի հայտնի մարդկանց հետ, ինչպիսիք են Ֆրենկ Սինատրան, Լենա Հորնը, Սեմի Դեվիսը և Բիլի Էկստայնը:

В Ереване пройдет концерт к 100-летию со дня рождения королевы джаза Эллы Фицджеральд
В Национальном академическом театре оперы и балета в Ереване 24 мая будет представлена концертная программа «Элла Фицджеральд – 100».
Концертную программу представят министерство культуры Армении, фонд «Константин Орбелян», Национальный академический театр оперы и балета и Ваагн Айрапетян.
Дирижер – Заслуженный артист РФ, художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета Константин Орбелян.
Как сообщает пресс-служба Минкультуры РА, выступят Заслуженный артист РА Ваагн Айрапетян, джаз-квартет «Санкт-Петербург», а также всемирно известная джазовая певица Марджори Барнс (США).
Марджори Барнс родилась и выросла в Нью-Йорке. Ее карьера была очень интересной и разнообразной: она выступала в качестве актрисы, певицы. Сыграла главные роли в таких бродвейских мюзиклах как «Волосы», «Я люблю свою жену», «Волшебное шоу» и «Девушки мечты».
В середине 70-х годов она переезжает в Калифорнию, чтобы заменить вокалистку знаменитой поп-группы «The Fifth Dimention» Мерилин МакКу. В составе этого коллектива она выступала и записывалась в течение двух лет.
М.Барнс выступала с концертами в Лондоне, Амстердаме, Лас-Вегасе. Выступала вместе с оркестром Метрополь, симфоническими оркестрами Роттердама и Тампере. Она работала с такими известными людьми как Фрэнк Синатра, Лена Хорн, Семи Девис и Билли Экстайн.