Մայիսի 24-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կներկայացնեն «Էլլա Ֆիցջերալդ - 100» համերգային ծրագիրը:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, համերգին ելույթ կունենան ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը, «Սանկտ-Պետերբուրգ» ջազ կվարտետը, ինչպես նաև աշխարհահռչակ ջազային երգչուհի Մարջորի Բարնսը /ԱՄՆ/: Դիրիժորն է ՌԴ վաստակավոր արտիստ, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը:
Մարջորի Բարնսը ծնվել և մեծացել է Նյու Յորքում: Նրա կարիերան շատ հետաքրքիր և բազմաժանր է եղել՝ հանդես է եկել որպես դերասանուհի, երգչուհի: Գլխավոր դերերով հանդես է եկել բրոդվեյան «Մազեր», «Ես սիրում եմ իմ կնոջը», «Կախարդական շոու» և «Երազանքի աղջիկները» մյուզիքլներում:
70-ականների կեսերին նա տեղափոխվել է Կալիֆորնիա՝ փոխարինելու անվանի «The Fifth Dimention» փոփ խմբի վոկալիստ Մերլին Մաքքոյին: Նրանց հետ շրջագայել և ձայնագրվել է երկու տարի:
Մ. Բարնսը համերգներով հանդես է եկել Լոնդոնում, Ամստերդամում, Լաս Վեգասում: Ելույթ է ունեցել Մետրոպոլ նվագախմբի, Ռոտերդամի և Տամպերեի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ: Նա աշխատել է այնպիսի հայտնի մարդկանց հետ, ինչպիսիք են Ֆրենկ Սինատրան, Լենա Հորնը, Սեմի Դեվիսը և Բիլի Էկստայնը:

Yerevan Opera Theatre to host a concert celebrating 100th anniversary of the Queen of Jazz Ella Fitzgerald
11:05 17/05/2017
Alexander Spendiaryan Opera and Ballet National Academic theatre will host the concert “Ella Fitzgerald 100” on May 24. As the ministry of culture reports, RA Honored Artist Vahagn Hayrapetyan’s St. Petersburg jazz quartet and world-famous jazz singer Marjorie Barnes from the U.S. will appear in the concert. The conductor is the Artistic Director of the theatre, Honored Artist of RF Constantine Orbelyan.
It is noted, that Marjorie Barnes was born and raised in New York City. In a long and diverse career in music, she has made a name for herself as a world class singer and actress, with starring roles on Broadway in the musicals “Hair” and “Dream girls.” In the mid 70’s she worked as the lead vocalist in the renowned soul group The Fifth Dimension.
She became known throughout Europe as a first-class jazz vocalist and performer, working in musicals, at jazz festivals, with symphonies and big bands, and with her own trio.  Marjorie Barnes has performed in concert at the Royal Albert Hall in London, the Concertgebouw in Amsterdam and the Las Vegas Hilton. She has appeared in concert with the Metropole Orchestra, the Rotterdam Symphony and the Tampere Symphony in Finland. She has worked alongside such artists as Frank Sinatra, Lena Horne, Sammy Davis Jr., Billy Eckstein, Marcus Miller and Mel Lewis.